| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
Va adresez urmatoarea intrebare deoarece sunt putin speriathappy
Acum 14 zile am inceput sa am mancarimi puternice in zona anala si nu prea puteam dormi bine si eram cam constipat. Cand am reusit sa ma eliberez am observat mici viermi albiciosi, fapt pentru care urmatoarea zi m-am dus la doctor si acesta mi-a prescris tratament pe baza de mebendazol in 2 ture ( o data la 2 saptamani), iar eu mai trebuie sa iau o tura peste 4 zile. Ma gandesc ca sunt oxiuri, ok.
Ceea ce ma sperie pe mine un pic este treaba asta: De vreo 2 zile incep sa simt ca o bila ciudata in interiorul posteriorului si am o diaree ciudata - pe langa oxiurii morti ( care ma gandesc ca e normal sa iasa din moment ce am luat tratament), apare si un mucus gros si materia fecala in sine miroase urat ( nu ca de obicei). De asemenea, culoarea a trecut de la un verzui, materia fiind fragmentata, la un maroniu - dar din nou, cu mucus abundent.
Nu am crampe abdominale, nu imi este greata, nu vomit sau ceva, dar am o stare generala de neliniste ( am si avut un atac de panica, calduri, senzatia ca ma doare corpul).
Singura mea temera este sa nu cumva sa fie mucusul de la alt tip de paraziti care sunt periculosi ( de ex tenie sau limbrici).
Va multumesc pentru citirea mesajului!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Nu mai citi toate prostiile de pe internet, nu iti face deloc bine.E imposibil sa crezi asa ceva pana nu ai citit tu pe siteuri dubioase despre cum parazitii ies din corp daca mananci usturoi si nu mai stiu ce reteta magica care de fapt iti provoaca ulcer gastric.Mergi din nou la medic daca nu esti in stare sa te linistesti sigur.

| nevermind1234 a răspuns:

Citește prospectul medicamentului pe care îl ei. Mai mult ca sigur este un efect secundar, sau pur și simplu normal. Cel mai mare disconfort ti-l creezi tu gândind negativ. Liniștește-te, așteaptă sa termini tratamentul si abia apoi vezi cum stau lucrurile.