Întrebare recomandată | Maryuk해바라기 a întrebat:

Cine stie cum se face o cura pentru eliminarea parazitilor intestinali(la om )? Ce tratamente medicamentoase sau naturiste(eficiente) cunoasteti pentru...(tenie, oxiuri, limbrici etc)? Este plin google de postari despre aceasta poroblema.dar vreau sa stiu si din experienta voastra... Fundita! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Tenia se presupune ca este eradicata in Romania apar cazuri deosebite, izolate, 5-6 cazuri in toata tara. Tratamentul pentru Tenie e foarte scump, nu e subventionat de stat (pentru ca nu exista in teorie), si in orice caz, nu e natural.
Pentru oxiuri, limbrici, se presupune ca usturoiul mancat in cantitati mari ar avea un efect benefic pentru bolnav, se introduc si "supozitoare" din usturoi copiilor, dar mi se pare ceva prea grav ca sa te bazezi pe zvonuri.
Wormex e un medicament bun, si mai sunt si altele, mai ales pentru limbrici (sunt mai comuni) trebuie doar sa intrebi la farmacie, sau daca vrei ceva naturist, intrebi la Plafar.
O publicatie de incredere e Formula AS :http://www.formula-as.ro/......nali-15825

Dupa cum vezi, aproape orice nu mananca omul in general se presupune ca omoara parazitii.

| Kaℓi a răspuns:

Zentel, o doza si se rezolva toate! numai ca ar trebui sa faca tratamentul intreaga familie, ca sa fie eficient.
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=937

| RAY a răspuns:

Si eu personal ma lupt cu ei, mai rele sunt simpotemele lor, tu ce siptomne ai?

| valentingb a răspuns (pentru RAY):

N-ai mai reusit sa scapi? Cum se chema medicamentul de-l luai? Eu ti-am recomandat Wormex, dar tu foloseai A... ceva. Poti da un mesaj, daca te simti stanjenit.Multumesc de raspuns, am sa caut ceva detalii despre medicamentul ala, de asta am nevoie.

| RAY a răspuns (pentru valentingb):

Tinizol am luat 4 o data, dar ma omoara simptomele lor, alegri, sensibilitate, mancarimi pe piele

| Maryuk해바라기 explică (pentru RAY):

Pai.ce tratamente ai incercat pana acum..de cat timp te chinui cu astia mici?

| Maryuk해바라기 explică (pentru RAY):

Multumesc pentru raspuns...o sa scapi de ele....Multa sanatate!

| RAY a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Multumesc la fel

| valentingb a răspuns (pentru RAY):

Colegi de suferinta...vai, stiu cum e. Sanatate multa amandurora!
Tinizol..nu e de mirare ca nu gaseam nimic pe Google, cautam cu A... laughing

| RAY a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Am incercat Zentel 2 saptamani, acuma incerc Tinizol, de 2 luni se joaca cu mine, manc si usturoi

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

Daca nu face toata familia tratament dozele fiind in raport de varsta nu scapi de jocul lor. In primul rand este nevoie de o igiena desavarsita. Daca nu tii o igiena riguroasa-spalatul mainilor corect cu sapun,insistand bine sub unghii unde se depoziteaza ouale de paraziti, taiate scurt, spalare si dupa folosirea toaletei, nu scapi usor. Fructele trebuie spalate bine, nu bei apa de la robinet si nu mananci dulciuri.Alimentele bune -morcovi, ceapa, varza, usturoi ffff mult sub forma de mujdei.Respectati cu stictete aceste reguli si sigur scapati de acesti viermisori cicalitori.Sa va faceti bine si multa sanatate va doresc!

| hummmer a răspuns:

Usturoi si seminte de dovleac.

| giony54 a răspuns:

Da se rezolva problema parazitilor cu Paraprotex si Oregano oil in combinatie cu ceai de leustean verde, 3 cani pe zi, o luna, garantat.http://www.mypurnutrition.com/produse.

| Maria_Rahela_1992 a răspuns:

Am avut si eu paraziti intestinali. fa o cura de 3 zile cu zentel apoi ia macar doua saptamani liv.52 (dupa ce termini cu zentel). cand iei zentel nu mai ai voie sa mananci dulciuri, si dupa ce il iei sa nu mai mananci nimic, dar poti sa bei decat apa.