| anonimul0724 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, sunt disperat.
Mama mea acum 2 ani a fost diagnosticata cu sindrom vertiginos acut(tomograf).
Ea de 1 an are dureri aproape zilnice de cap in zona cefei.
Acum cateva zile i-a fost rau, ameteli puternice, stari de voma si am dus-o la urgente, a reluat tratamentul cu betasect si magne b6 dar nu i s-a mai facut tomograf, si a facut 3 zile la rabd tratament cu manitol.
Ce credeti ca pot insemna aceste dureri in zona cefei?
Tin sa precizez ca acum 1 an jumate a facut un tomograf.
Dau funda.
Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, chiar nu trebuie sa fii disperat, pentru ca, sindromul de care sufera mama ta, este extrem de comun si nu se moare de el!
Ti-am raspuns si la intrebarea precedenta, ca de acest sindrom Vertiginos- VERTIGO - nu se moare, fiind un sidrom foarte intalnit la multi oameni, provocat se pare, de un virus, care afecteaza urechea medie, provocand inbalans si ameteli.
O sfatuiesc pe mama ta sa mearga la niste teste: vestibulare pentru urechi si RMN pentru creier si urechi.
RMN-ul este mai perrformant ca tomograful si nu iradiaza corpul.
Si eu am vertigo de vreo 10 ani, disparand si aparand cand are el chef.
O mai sfatuiesc pe mama ta sa-si schimbe dieta de mancat care nu-i tocmai sanatoasa si sa-si fortifice sistemul imunitar, care va lupta si va anihila acest sindrom.

Sportul facut zilnic, macar jumatate de ora, ajuta, fortificarea sistemului imunitar si mentinand corp in parametrii normali de functionare. Mama ta ar trebui sa faca sport, minim 30 minute pe zi, ca sa-si revina!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intamplator am o cunostinta buna care a suferit de sindrom vertiginos, dar si cu simptome suplimentare langa ameteli. A prezentat o somnolenta excesiva (simtea nevoia sa doarma deseori chiar 16-18 ore la rand, aproape zilnic si se plangea de o oboseala mentala accentuata.
Totodata, s-a constatat ca are nevoie de ochelari, destul de puternic pe un ochi, iar pe celalalt och cu dioptrie 0. Peste nici o luna, ochelarii au dranjat-o si a fost nevoie de schimbarea lor. Dupa alte doua luni problema s-a repetat, ochelarii iarasi nu au mai fost buni, axa si dioptria ochiului-problema schimbandu-se iarasi mult.
In final, doamna a fost consultata la o clinica oftalmologica particulara bine dotata cu aparatura si medici pe masura si s-a gasit si rezolvat cauza, o problema in interiorul globului ocular.
In urma interventiei, doamna s-a vindecat foarte rapid, in cateva zile au disparut toate simptomele, iar ea a revenit la viata normala (la care a renuntat de mult).

In urma acestui caz, grupul de medici care s-au ocupat de investigatiile cazului doamnei au ajuns la concluzia ca, simdromul este cauzat de suprasolicitarea creierului, care poate fi cauzat de perceperea unor informatii false, cauzate de dereglarea in permanenta ale receptoarelor (ochi, centru de echilibru etc.)
Ulterior, unul din medici a spus ca s-au facut verificari la pacienti cu acest simptom si s-au constatat probleme asemanatoare la ochii majoritatii (doar cateva persoane au avut probleme la sistemul de echilibru).

Am scris cele de mai sus deoarece constatarile au fost facute recent, doar de cativa ani, iar aproape la toti pacientii care au avut probleme cu somn foarte indelungat si oboseala mentala puternica. La fiecare persoana cu aceste simptome s-a constatat si probleme la nivelul ochilor, care se schimbau in timp scurt.
Aceste probleme de dereglara in timp scurt au cauzat problema la acomodarea creierului cu perceperea vizuala, iar suprasolicitarea creierului a condus la senzatii de nesiguranta, dezechilibru si oboseala aproape constanta.

| GabyT10 a răspuns:

"Sindromul Vertiginos, numit si sindrom vestibular se datoreaza afectarii nervului vestibular, raspunzator in cea mai mare masura de mentinerea echilibrului.VERTIJUL se defineste ca un atac sever de ameteli care aduce dupa sine si urmatoarele simptome :
• Senzatia ca totul din jurul tau se misca iar obiectele se deformeaza
• Greata
• Senzatie de voma sau chiar varsaturi
• Dificultati in mentinerea echilibruluiVertijul poate aparea in urma:
• Unui dezechilibu la nivelul urechii interne, care poate fi afectata datorita unei infectii provocate de gripa, raceala sau otita
• Depresiei, anxietatii, conflictelor interioare
• Tulburarile circulatiei intracraniene
• Demielinizarea neuronala
• Tulburarilor artrozice ale coloanei cervicale
• Hipotensiunii arteriale ( tensiune mica)
• Sclerozei multiple
• Tumorilor localizate la nivelul creierului
• Accidentelor vasculare cerebrale
• Traumatisme craniene"
Iti la un link http://amelie.ro/......ntive,aici gasesti tot despre ceea ce te intereseaza.Multa sanatate mamei tale.