| Laurentiu_Calin_1994 a întrebat:

Buna, mai vin cu o intrebare, de cateva saptamani ma confrunt cu o stare groaznica care a inceput cu niste ameteli foarte mari, odata la doua zile, apoi dupa o ameteala de tip vertij, am inceput sa fiu ametit non stop, stau la pat de mai bine de o saptamana, nu ma pot ridica in picioare, daca ma ridic simt o presiune in cap, la tample, la urechi, mai simt in cap un fel de vibratie, bazait in urechea stanga, am facut analize totul a iesit in regula, am facut computer tomograf la fel nu a iesit nimic, iau pastile milgama, betasert si inca niste vitamine prescrise de un doctor orl dar degeaba nu simt nici o imbunatatire, la spital mi-a spius ca am sindrom vertiginos dar totusi am mai intrebat anumite persoane care au fost diagnosticati cu sindromul asta si nici unu din ei nu au stat la pat cum stau eu sa nu ma pot misca cand stau intins nu simt aceste dureri la nivelul capului doar cand stau in picioare sau sezut pe scaun!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poti face un singur lucru: iti poti ridica sistemul imunitar, prin mancat sanatos, odihna, sport.
Nu îmi place de Ioneasca, recunosc.
Dar accept ce spune ea aici.
Mai accentuez. Mâncatul sănătos, in opinia mea și nu numai, este cel vegetarian cât poți de mult.
Și mai încearcă asta, un execițiu de contracarare a bolii prin voință.
Vertijul este un feedback între o mulțime de senzori din mușchi și organe din tot corpul și interpretarea lor de către centrii nervoși din urechea internă. Când există discordanță, de exemplu în barcă pe valuri mici și fără o direcție anume, sau pe balansoar, intră în regim de alertă, care indică că viața este în primejdie, și senzația de vertij asta comunică, fă ceva să ieși din zonă, că ceva te omoară. Ești în burta balaurului, nu mai ești în picoare pe sol solid.
Ce poți face, ca să contracarezi.
Exerciții de reintrpretare a semnalelor venite de la corp, și de reinterpretare a lor.
Este foarte greu dar nu imposibil.
Ești întins pe pat. Te simți bine, cel puțin acceptabil.
Te-ai sculat pe marginea patului în șezut.
A reapărut senzația de rău.
Dar ea nu apare brusc de o dată.
De asemenea, nu ajunge la acea intensitate de nesuportat care handicapează, deodată brusc.
Atunci să fii foarte atent, în acele câteva secunde de la nivelul zero la nivelul maxim.
Și să încerci să reziști cât poți de mult, respirând calm, liniștit și adânc și concentrând atenția pe actul respirație.
Acum reziști o secundă.
Te reașezi din nou în pat când nu mai poți.
Stai 5 minute să te liniștești.
Revii, și încerci să reziști 2 secunde și tot crești timpul
Apoi acelaș exercițiu, ridicat în picioare, apoi în mers.
Asta poate să ducă la reinterpretarea semnalelor emise de senzori, ca să poți depăși handicapul.
Am fost marinar și am avut rău de mare. M-am educat să rezist. Deci se poate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si totusi, care-i intrebarea?
Vad ca ti s-a pus deja un diagnostic de sindrom vertiginos (VERTIGO) si asta este, acum va trebuii sa ai rabdare sa treaca.
Din pacate, acest sindrom (sau boala)dupa unii medici), este produs de un virus necunoscut, care cand si cand se activeaza si iti da acest inbalans in urechea medie, care-ti afecteaza echilibrul general.
Stiu cum este, l-am avut de 10 ani si inca ma lupt cu el, fiindca nu exista trataments sa-l rezolve.
Revine odata la cateva luni sau chiar la cativa ani, din senin, fara sa te anunte.
Poti face un singur lucru: iti poti ridica sistemul imunitar, prin mancat sanatos, odihna, sport si suplimente cu vitamina C (5-10grame pe zi), care iti cresc imunitatea.
Sportul ajuta foarte mult!

| Irinelp a răspuns:

Trebuie să vezi un medic, chiar dacă sunt medici care folosesc TPU nu te pot examina prin telefon și nu poate da un diagnostic fără consultație.

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Si mama se afla in aceeasi situatie ca si tine. Are sindrom vertiginos, si are ameteli zilnice, unele mai usoare, altele mai puernice. I-a tratament prescris de medic, dar din pacate, acest sindrom nu se poate vindeca, adica o sa ai ameteli mai tot timpul. Important e ca medicamentele tin sub control aceste ameteli, sa nu ai episoade lungi de ameteli puternice. Este important sa ai grija de tine, sa iei medicamentele si sa incerci, pe cat posibil, sa ai pe cineva in preajma cand ai episoade mai urate de vertij. Sanatate multa!