| TheCubeBoy a întrebat:

vaccinul din clasa a 8 a(antitetanos)este obligatoriu?
nu de alta dar imi este cam frica de ace.
e sau nu obligatoriu?
dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InvertedDeformity a răspuns:

Vacciunul tetano-difteric este indicata sa il faci, deoarece peste cativa ani este posibil sa fi expus riscului de a te zgaria intr-un metal ruginit sau sa iei contact cu Corynebacterium dipththeriae care se dezvolta de obicei in locuri umede si intunecate sau se poate lua prin rani, secretii respiratorii sau inhalarea picaturilor care contin acest bacil.
Daca vrei poti semna pentru a nu fi vaccinat, iar aceasta declaratie este data dirigintelui sau asistentului care se ocupa cu vaccinarea.

12 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Nu este obligatoriu, poti refuza vaccinul.
Totusi acest vaccin este extrem de important in cazul in care te ranesti.Se administreaza o data la 5 ani. Ar trebui sa-l faci. Daca-l refuzi si te ranesti, mai ales cu un obiect ruginit trebuie sa-ti administrezi acel vaccin in primele 48 de ore! Altfel tetanosul este o boala infectioasa grava cu potential fatal.

| Cosmin86 a răspuns:

Eu zic sa-l faci. Crede-ma ca sigur o sa te zgarii in chestii ruginite de-a lungul vietii, asa ca e bine sa-l ai facut. Oricum nu o sa simti nimic, o sa te doara muschiul DUPA ce-l faci, ca o febra musculara usoara.

Asa ca relax.

| TOOL a răspuns:

Nu e obligatoriu, dar eu iti recomand sa il faci te scapa de riscul de a te zgaria intr-un metal ruginit.

| diaac a răspuns:

Nu poate fi obligatoriu un vaccin, dar pentru ca in clasa a 8a elevii sunt minori, trebuie ca parintii sa nu fie de acord si sa semneze pentru asta. Nu poti chiuli. Chiar daca nu mergi in ziua in care e programat, va cheama la dispensar sau vin la clasa... Bine, nu sunt sigura cum merge daca incerci sa chiulesti la infinit, eu am fost cand era clasa programata. Cel mai probabil, daca nu isi exprima ai tai dezacordul, il vei face ca vrei, ca nu vrei. Gandeste-te ca, daca stai, termina in cateva secunde... e un timp foarte scurt si trece.

| TnT123 a răspuns:

Este obligatoriu (cica iti trebuie fisa medicala pentru mai departe la liceu)
Eu nu stiu ce sa zic daca este adevarat sau nu

FUnda?

| Laura78 a răspuns:

Nu sunt obligatorii, dar este indicat sa le faci, pentru ca nu sunt introduse in program degeaba. Daca nu le faci, te supui la mai multe riscuri.

| DownTheStairs a răspuns:

Nu e obligatoriu. Daca nu il faci acum il faci in clasa a 9-a sau pot parintii sa declare ca tu nu vei lua vaccinul si ieiii ai scapat laughing

| ovdiuc a răspuns:

nu este obligatoriu.dar e important sa il faci

| Voicu_Ionela_1999 a răspuns:

Nu e obligatoriu, daca vrei poti lipsi laughing...Dar nu a fost niciodata obligatoriu.

| Winchesster a răspuns:

Eu tot sunt in clasa a 8- a, si sora medicala me-a spus ca e obligatoriu, pentru a nu lua o infectie nedorita sad, toti copii la varsta asta isi fac aceste vaccini, dar tu cum doresti. Cred ca te-am ajutat =)

| Unmiliondevise a răspuns:

Nu esti oblicat sa il faci daca parintii dau la scoala o adeverinta pe propria raspundere, in care specifica ca NU sunt de acord sa il faci... Insa stai linistit ca eu termin a 9-a si nu l-am facut si nici generatile trecute nu l-au facut laughing

| Tancu_Mara_1994 a răspuns:

Nu este obligatoriu!
Succes daca il faci!