| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, voua vi se întâmplă asta sau vi s-a intamplat vreodata? la mine e prima oara cand se manifesta

mentionez ca ziua sunt putin mai fericit ca noaptea si mai optimist

https://www.reginamaria.ro/......-depasesti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Celdrept a răspuns:

Zi de zi se întâmplă laughing
Nu mai mai antigel îmi stă gândul happy
Daca nu am multi bani sunt cu totul afundat,banii mai îmi unge sufletul rolling on the floor
Frate tu ești tânăr,agata gagici, ieși afară din casă nu sta pe TPU, ieși din zona de confort, fă-ți prieteni noi că prin ei cunoști fete și dai la buci.
Daca erai din Timișoara ieșeai cu mine la agățat, eu sunt săritor și când e de scandal, și eu mă simt singur. Trece repede și perioada asta 48 de ore durează, 24 de ore și aia e.
Tu trebuie sa îți cauți o iubita și să te ferește de anturaje toxice,și să faci bani,asta trebuie sa faci tu daca simți că nu știi ce să faci cu viața ta. Fa un curs de calificare,orice sa ai o mica realizare,satisfacție.
Fa ceva nou, un Bobby, călătorește, socializează, mai băgate cu japca cu cate o fata drăguță in seama.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

De o saptamana ma simt asa nu de 48 sau 24 ore fra. m-am gandit ca dupa sarbatori o sa treaca sper

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Hobby*
Așa mi-a apărut mie brusc acum 18 ani, eram ok și a apărut fara nici un motiv brusc, de atunci viața mea nu a mai fost never la fel.
Ai grija că e periculoasă depresia, unii nu rezista nici 3 luni cu așa ceva și își pună capăt.
Plimbate cu mașina nu sta in casa, dar ai grija sa nu faci vreo prostie.
Fa sport așa scapi de stările astea, mergi la o sala de fitness și baga cardio sau aleargă în aer liber și trece după câteva zile 100%

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Da, pai eu trec printr-o perioada mai dificila de familie si posibil ca de aia sa mi se fi instalat starea asta, acum vad ca nu mai am nimic, sunt foarte fericit ( semn ca o sa treaca dupa sarbatori ) dar o sa apara maine iar poate, dar o sa treaca.
am incredere in Dumnezeu ca ma ajuta

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Trebuie sa faci multa mișcare,sedentarismul îmbătrânește duce la depresie,ne ucide.
Da,e cauzate de mediu, dar nu e depresie asta nu oricine se poate îmbolnăvi așa ușor de depresie, doar cei care sunt predispuși genetic și sunt mai sensibili.
E o stare, depresia e o patologie, starea poate fi indusa și de la deficit de minerale și vitamine și lipsa de mișcare.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Daca nu e depresie, atunci e bine si o sa treaca happy

Doamne ajuta!

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Nu e! Ca sa se declanșeze depresia ar trebui zi de zi sa te afecteze mediul familiar încă de mic copil.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Pai nu m-a afectat de mic copil, doar din cauza situatiei acesteia.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Si cum am spus, seara cand ma pun in pat si ascult muzica sunt fericit.

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Muzica eliberează endocrine,serotonina hormonul fericirii.
Nu confunda tristețea cu depresia,nici nu ai idee cat e de gravă depresia,nu te afectează doar psihic ci și fizic,ajungi legumă,nu te mai poți da jos din pat cu zilele,săptămânile. Bendeac are depresie nu a mai mâncat câteva zile nimic, se pisa din pat in sticla că nu putea să meargă la wc. Depresia îți ia toata motivația și energia, direct handicap devii, e o dizabilitate recunoscuta de Wikipedia. In general oamenii deștepți au așa ceva și psihoze, prostii sunt feriți!

| Celdrept a răspuns (pentru Celdrept):

Endorfine* ba mă omoară tastatura asta la tel.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Deci sunt doar trist din cauza la situatia asta, deci o sa treaca? big grin

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

O să treacă boss da laughing

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

De ce razi? eu vorbesc serios laughing

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Pari speriat și de aia happy
Depresia nu se declanșează așa peste noapte de la o supărare sau dezamăgire,ci de la munte evenimente repetate care te-au marcat. Nu e ca și cum cineva te supăra sau îți strică jucăria preferată și gata ai depresie.
Ești sensibil oricum,depresie o să faci dar nu acum,depinde. Eu când eram de vârstă ta nu mă temeam de nimic și de nimeni. In viața de ceea ce te temi nu vei scăpa sa știi!
De la traume serioase se naște depresia și mediu foarte toxic familiar,bullying repetat,moartea unei persoane din familie gen mama tata nu așa de la ceva nesemnificativ! Unii pățesc chestii nasoale sunt batjocoriti in ultimul hal de unii,de patroni,de familie de anturaje și nu fac depresie,nici părinții nu și-au cunoscut și văzut,și crescut prin orfelinate și nu au depresie! Nu oricine face depresie și nu de la orice happy
Tu că sa faci depresia ar trebui sa stai nemâncat toată ziua,fata net,bătut de părinți zi de zi, sa nu te lase să ieși din casă, sa te bârfească la oameni, vecini, sa îți închidă netul, sa îți de-a maxim 2 lei pe zi,sa te pună sa muncesti sa plătești facturile și nici atunci nu s-ar ști,depinde de psihic și de gena!
Uite interlopii se omoară în bătaie cu săbii și nu rămân cu traume sau anxietate,atacuri de panica,ei se bat in continuare,dar unul care e sensibil și de la un pumn poate rămâne cu anxietate pe viață, depinde de psihic de gena, de vulnerabilitatea genetica.
Și dacă o să ai depresie o să o poți trata, când nu o tratezi la timp atunci e nasolielaughing
Distrează-te, ești tânăr... nu te mai gândi la prostii.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Nu o sa fac nicio depresie pentru ca Dumnezeu este cu mine, nici cand ma simteam singur sau ramaneam singur nu am avut anxietate sau depresie.

Nu oricine face depresie.

trebuie sa fii puternic si cu credință in Dumnezeu si astfel nu o sa faci.

Citește si Biblia si asculta muzica.

O sa te ajute mult.

Doamne ferește de ce spui tu acolo ca s-ar putea face depresie.

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Daca pățești ce am menționat eu mai sus poți să faci! Faci și dacă ai părinți alcoolici și se bat frecvent în fața ta, și conviețuiești cu ei, in scandal zi de zi! Dar depinde de gena după cum am spus.
Sunt chestii mai grave decât depresia, nu e chiar așa de speriat aceasta boala, poți scăpa de ea cu tratament și psihoterapie.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Eu sunt o persoana vesela si rad aproape in fiecare zi.

asa e mai greu sa faci depresie laughing

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Pai veziwinking
Bravo!