| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Vreau o parere : Ce parere aveti despre consumul de cofeina in adolescenta, 13 14, 15 chiar 16 ani. Ma refer la cafea, sucuri, energizante? Avand in vedere ca doza letala e de 10grame cofeina, iar o cafea are in jur de 150-maxim 200 mg. Pareri pro si contra pentru consumul in adolescenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Din cate stiu eu, cantitatea medie de cofeina dintr-o cafea este undeva la 80mg. dar desigur ca asta este o chestiune subiectiva.

Acea doza letala de 10g. de cele mai multe ori a fost fatala in cazul persoanelor care au consumat substanta concentrata sau sufereau de afectiuni cronice.

In orice caz, nu recomand consumul de cofeina in randul copiilor.Un moment mai potrivit pentru inceperea consumului de cofeina ar fi spre sfarsitul adolescentei, cand cresterea incetineste si atunci in limita maxima a 100mg./zi.
Consumul de cofeina de la varste fragede, atunci cand copilul este in crestere, este asociat cu anxietatea, obezitatea, diabetul de tip 1, tulburarile de somn, tensiunea arteriala, abuzul de substante, limitarea absorbtiei de calciu, probleme cu inima si chiar halucinatii etc.
Ideal ar fi sa se mai astepte dupa cum am spus cel putin pana la sfarsitul adolescentei.
Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cafea foarte putina cand iti este pofta la acea varsta, sucuri cat mai rar ca e mai bine contin fel si fel de indulcitori cancerigeni sau daca au zahar sunt sursa de diabet, energizante sa numai vorbim pe langa faptul ca contin multe E-uri si prostii sunt mai rele decat cafeaua pentru ca contin doze mari de cofeina!

| LPCTSTR a răspuns:

In adolescenta nu, poti trai bine-mersi si fara, asa cum am facut si fac si eu.
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/sa-bem-sau-sa-nu-bem-cafea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am băut în viața mea cafea, am 18 ani și o duc cât se poate de bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici energizante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un vecin al carui baiat consuma zilnic cand cola, cand energizante cand cafea, tinerel avea 15 ani pe atunci.
Pana intr-o zi cand a cazut jos si l-a luat salvarea si l-au gasit cu probleme la inima.
Parerea mea este de 100% impotriva.
N-a iesit nimic bun din consumul acestor bauturi.
Poti trai linistit si fara ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate o cafea dimineata nu strica nici in adolescenta. Energizantele sunt alta treaba si ar trebuit evitate ca pe langa cofeina au si zahar in exces si ingrasa tare.

| EU13Nmc a răspuns:

Am inceput sa beau cafea pe la 12 ani si energizante pe la 13 .....acum am 17 ani si imi tremura mainile de parca as avea parkinson happy