| NOmoreHappiness a întrebat:

Vreau să slăbesc și nu am idei ce exerciții sunt cele mai potrivite (fără sală). De ce vreau să slăbesc? Pentru că nu îmi place cum arăt deloc! Cu ce să încep? La ce mâncare trebuie să renunț? Beau suc natural (fără zahăr), dar de dimineață până la ora 3 nu am poftă de mâncare/nu mi-e foame! Când mănânc, stau cu televizorul aprins. Am 91 kg și 173 cm înălțime (am 15 ani). Ajutați-mă vă rog. Să nu faceți mișto...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Cel mai bine mergi la un doctor endocrinolog, sa te asiguri ca nu ai probleme endocrine, daca gasesti unul specializat si pe boli de nutritie e perfect, el iti poate recomanda cel mai bine o dieta care sa ti-se potriveasca tie, si stilului tau de viata.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Daca vrei slabesti trebuie sa faci cardio, asta inseamna sa alergi, sa faci ciclism, sa sari corda etc. Incearca zilnic sa faci macar 30 de minute. La alimentatie sincer nu e prea ok. Sucul natural chiar si fara zahar tot suc e, si sincer iti spun eu nu am reusit sa slabesc pana nu am renuntat de tot la suc dar stai linistit nu e chiar asa de greu, daca 2 saptamani nu mai bei deloc o sa vezi ca nu vei mai fi tentat. Mananca dimineata deoarece foarte multe calorii pe care le consumi dimineata se ard pe timpul zilei, incerca sa mananci putin seara si fara prajeli, dulciuri sau carne grasa( porc, oaie). Daca poti incerca sa renunti si la alimentele albe( paine, fainoase, orez) si mannca mult fructe si legume.
Eu una iti recomand dimineata daca spui ca nu prea ai pofta de mancare sa mananci ceva usor gen un iaurt natural, un mar si un ou fiert cu putina carne de pui fiarta. La amiaza poti manca niste cartofi natur cu o salata de varza sau o supa. Iar la cina niste peste facut la cuptor. Trebuie sa ai ambitie si o sa vezi ca reusesti. Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

| Iama a răspuns:

Incearca sa mananci de macar 3 ori pe zi(nu manca:prajeli; cartoi prajiti; fripturi; dulciuri; paine si mananca multe fructe proaspete) si ca sport poti sa dansezi prin casa; sa faci abdomene si genoflexiuni si mai cauta pe net ca iti spune exact ce trebuie sa faci... poti sa te apuci si de yoga(sunt filmulete pe youtube cu exercitii). Sper ca te-am ajutat

| Denny16 a răspuns:

Hey sincer chiar vreau sa iti spun multe lucruri.as vrea sa imi dai id tau de messenger daca poti deoarece chiar vreau sa iti zic ceva important! te rog:*