| r00t1ng a întrebat:

Salut TPU vreau sa stiu cat de grav este si daca poti face cancer la plamani de la radiografii, intr-o luna de zile am facut cam 4 sau 5 radiografii pentru ca am crezut ca sunt bolnav cu plamani, in Romania mi-a facut cam 3 la o saptamana si ceva si acum sunt in Spania, in Romania nu prea respiram bine si am zis ca poate am ceva la plamani dar sunt curati! Si aici intr-o seara tot m-am simtit rau tuseam si m-am dus la urgente si iar mi-a facut si aici inca o radiografie. Voi ce parerere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Radiografiile cu aparatele moderne de astazi iradiaza mlt mai putin decat cele cu 25-30 ani inainte.
Inainte de 1990, numarul maxim (considerat inca nepericulos) a fost 3-4 /an.
Cu aparatele actuale (mult mai sensibile) numarul expunerilor permise este aproape inzecit.
Deci: nici un pericol.
Sanatate multa!

| LaviniuA a răspuns:

Asta doctorul radiolog stie sa-ti spuna mai bine. Daca au fost de acord sa iti faca 5 intr-o luna, probabil ca nu e riscant.
Dar iti dau o veste proasta: si oamenii care nu fac cancer, tot se imbolnavesc si ajung sa moara intr-o zi. Asa ca stai chill ca tot acolo ajungi.

| sierra1 a răspuns:

Dacă chiar acumulezi radiații peste normal, nu plămânii ți-i paradești ci sângele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu stie nimeni ce ai?

| blackann a răspuns:

Nu cred, altfel nu ti s-ar fi facut atatea. Si mie mi s-au facut 3 radiografii la interval de 1-2 sapt, cand eram in SUA si mi-am rupt o coasta. Au trecut 9 ani de atunci si sunt ok.