| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU sunt baiat am 16 ani nu fumez, nu consum alchool nu beau cafea dar acum o luna si cv am fost la medicul de familie mi-a dat antibiotic pentru amigadale acc de tuse iar la o saptamana mi-a aparut o eruptie cutanata am fost la infectioasa mi-au facut exudat si a iesit negativ poate sa fie de la zinnat sa fi ascuns microbul? tusa nu disparuse mai tuseam fff rar
iar acum ma luase iar tusa am luat strepsils acc 200 mia mai ameliorat tusa iar acum cateva zile am tusit cu sange dar doar o singura data am tusit ff tare si un pic fortat dupa aceea nu am mai tusit deloc cu sange poate fi pentru ca am tusit fortat si tare sau e ceva de la plamani ma doare si capul cateodata si simt o durere ff mic in spate la plamani rinichi nu stiu exact mai pe la mijlocul spatelui de sus jos sa zic intre rinichi si plamani nu stiu exact mi-e frica o sa ma duc la doctorul de familie daca nu dispare tusa si o fi de la plamani? tin cont ca si verisorul meu de 12 ani tot in perioadata mea a tusit si nu ia trecut nici acum tot asa simte ca il doare spatele simptome aseamanatoare.
este posibil ca zinnat sa fi ascuns microbul cand am facut exudat pentru ca zinnat terminasem cu 2 zile in urma poate fi cancer pulmonar? va rog ceva sfaturi m-am gandit la cancer din cauza tusei cu sange dar poate a fost ca am tusit fortat si tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| arrriadna a răspuns:

Revino-ti! Esti ok!
Sa le luam pe rand, ok?
Zinnat-ul este "tatal antibioticelor cu adresare pentru tot corpul". Este o cefalosporina. Foarte puternic. Daca l-ai luat cum trebuie si era un virus, acum n-ar mai trebui sa fie (5 zile antibiotic, daa?!).
Tusea. Foarte des intalnita, nasoala de zici ca-ti scuipi bronhiile. Aparuta in perioada cu ploi, recent.
Eu tusesc de 2 saptamani si pentru ca nu trece de la sine o sa imi iau un expectorant, ceva pentru 5 zile- o sa behai mai rau dar va curata cum trebuie.
Ce ai scuipat tu era din gat, ca daca era din plamani era cheag si scuipai la fel intr-una. Azi erai "pa!", deci relax.
Sa stii pentru toata viata: plamanii si inima NU DOR. Inima in cel mai rau caz "tine" sau "inteapa", dar nu doare. De-asta problemele nu se depisteaza la timp.
Daca vrei sa iti verifici plamanii te duci frumos la med de fam, ii zici ca tusesti ca un mos fumator, sa-ti dea o trimitere la o radiografie. Ocazie cu care te verifici, iti iei si o reteta de anti tusive sau expectorante (ce ai tu nevoie) si cu asta basta!
Sanatate maxima si nu mai dispera dintr-o raceala nasoala.