| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,
O ruda, mai exact un batran de 76 de ani sufera de cancer dupa spusele medicilor de mai multi ani...insa de 2 ani este la pat.
De o saptamana nu prea a mai mancat, adica deloc. Iar de 2 -3 zile nu a mai baut nimic. In seara asta a tot varsat, si sunt bucatele din ficat (stiu, este foarte grav), oricum tratament pentru el nu exista si nu se trateaza in nici un fel. Ce vreau eu sa aflu este cat mai poate traii, tinand cont ca nu prea mai reactioneaza, adica schimbatul dansului este ca la un bebelus. Nu mai vorbeste si singurul lucru care l-a facut in seara asta a fost sa planga o singura data si atat.
Ce parere aveti? Cat timp ar mai traii? Va rog nu imi spuneti sa mearga la spital (nu se poate deplasa), sta de 2 ani asa si asta este.
Sper ca nu v-am intristat sau afectat cumva.
Sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut imposibil sa verse bucatele de ficat. In clasa a opta vei invata putina anatomie si vei intelege ca ficatul nu comunica cu tractul digestiv decat prin caile biliare, care au calibru prea mic pentru asa ceva. Probabil varsa cheaguri de sange de la o hemoragie din stomac produse de nemancare.
Poate fi dus la spital, daca familia asta isi doreste, nu e necesar sa se deplaseze el. Daca familia doreste ca el sa se duca in linsite, acasa, tinand cont ca este in stare terminala, nu le ramane decat sa mearga la medicul de familie si sa ceara un tratament pentru durere (probabil plange de durere) si sa-i asigure igiena si confortul fizic necesare. Nimeni nu poate sti cat va mai trai, poate cateva ore, poate cateva saptamani, in functie de cat este de ingrijit si cat de puternica este inima.

Abh
| Abh a răspuns:

Se pare ca sfarsitul ii este aproape. Chemati medicul de familie sa-l consulte ca sa va spuna cat de grava e situatia.

| Zazu a răspuns:

Nu sunt bucati de ficat, este o hemoragie(sange coagulat)
Sa plece in pace!

| Empathizer a răspuns:

E in coma. Mai dureaza maxim 24-48 de ore pana ii va curma Dumnezeu chinul.

| IndiferentXD a răspuns:

Din cate spui tu este in stare critica (terminala). nu.ti poate spune nimeni exact cat mai poate traii, poate fi o zi, poate 2, poate 1 luna sau 1 an!
Cu parere de rau dar ''mosul'' este pe moarte. va puteti (familia) astepta oricand sa decedeze sad!