| Florin_Claudiu_2000 a întrebat:

Salut TPU.
Zi de zi ma confrunt cu transpiratia palmelor si picioarelor si cateodata imi transpira foarte rau.
Ce pot folosi pentru a disparea aceasta problema?
Tin sa precizez ca am 18 ani.
Dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Dacă transpirația este excesiva afecțiunea se numește hiperhidroza și trebuie sa mergi la un medic dermatolog și sa îți faci la recomandarea sa un set de analize.
Afecțiunea se numește hiperhidroza palmara și plantara și tine de dermatologie.
Poți încerca remedii naturale : Ceaiul de salvie – ceaiul de salvie este bogat in continutul de magneziu si vitamina B, care reduc activitatea glandelor sudoripare. Si ceaiul verde poate fi de ajutor.

Ulei esential de arbore de ceai – maseaza palmele si talpile cu ulei esential de arbore de ceai pentru a reduce transpiratia.

Aceasta transpirație poate fi indusa de starea emoțională/anxietate și accentuată de căldură.
S-ar putea sa ai anxietate care se manifesta somatic, poate fi și de la stres accentuat, probleme cu inima/tensiunea.
Nu o sa rezolvi problema ci doar efectul ei dacă nu te deci la un specialist sa vezi despre ce e vorba.

Netratata hiperhidroza îți va pune mari probleme inclusiv scăderea stimei de sine, anxietate și izolare sociala.

Multă sanatate.

| Vântulalb a răspuns:

Nu folosesti nimic. Mergi la medic.