| Toni1p000 a întrebat:

Bună ziua. Am 18 ani, ce asigurare trebuie sa îmi ca să mi se deconteze transplantul de cornee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu deconteaza nimeni nimic, trebuie sa ai bani sa faci operatia sute de euro, nu iti face operatia gratis nimeni, toate spitalele private nu au contracte cu casa de asigurari de sanatate, acolo mergi cu bani. Si spitalele de stat care au contract cu casa nu au aparatura necesara sa te opereze si te omoară. Asa ca numai in spital sau clinica privata gasesti specialisti care au aparatura sofisticata cu care fac zilnic transplant de cornee dar daca nu ai bani nu te poti duce la ei, suna la o clinica de oftalmologie si intreaba i cît costă operatia si daca ei au contract cu casa de asigurari Bucuresti.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand peste 18 ani nu se mai deconteaza nimic de casa de asigurari, dar poti sa-ti faci asigurare medicala privata si dupa 1 an de zile, poti beneficia de reducere la operatia aceea.
Mai devreme de 1 an de cand faci asigurarea medicala, nu cred ca esti acoperit de asigurare.
Dar toate detaliile astea le poti obtine de la un Agent de Asigurari, sau un medic oftalmolog care lucreaza cu asigurarile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca esti elev sau student ar trebui sa fii inca asigurat.Dar pentru asemenea proceduri nu cred ca se aplica si trebuie sa mergi la privat.Cu ochii nu e de joaca, deci chiar daca operatia ar fi acoperita de asigurare, mi se pare o idee foarte proasta sa o faci gratis stiind cum e sistemul medical de la noi.

| gigite a răspuns:

Asigurare medicala. privata