| vasilofdeny2 a întrebat:

Salut tuturor. acum 3 saptamani, eu si prietena mea neam "jucat" dar nu a fost nici o penetrare, dar in acea zona e ramas lichid preseminal(deci nu sperma), apoi ea s-a sters repede in acea zonam si s-a dus la baiem pentru a face baie. acum o saptamana s-a apucat de fittnes (pana acum nu a m-ai facut niciodata), dar a luat pauza saptamana aceasta pentru ca miercuri trebuia sa ii vina menstruatia, dar vad ca inca nu i-a venit, si ma intreb daca e vreun risc de sarcinasad
nu stiu ce sa cred? ma puteti sfatui? posibil sa fie din cauza fittnesului? sau e un risc de sarcina?sad
va rog seriozitate, iar cine nu o are sa nu raspunda! multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal/sperma ( sau lichidul preseminal ) intră în contact cu secreţia ei vaginală, atunci poate rămâne însărcinată!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!" - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Toate cele bune.

| PickUp a răspuns:

Salut!
Depinde si cati ani ai deoarece acel lichid ca si sperma va fi complet numai la o anumita varsta!
Iar daca nu i-a venit menstruatia asta nu este ceva inregulastraight face
Cel mai bine e sa te duci la doctor!
Bafta!
Funda?big grin

| Cronen a răspuns:

Noroc,
Dupa ce am analizat situatia, ar putea fi insarcinata.
Vezi daca are pofte si toate cel...