| Dony20 a întrebat:

Salut tuturor!
Am anxietate! Cum pot sa scap de ea?
Aceasta problema imi da batai de cap de ceva timp. Nu am fost la doctor deocamdata. Cert e ca aceste stari noaptea imi trec de la sine si apar pe parcursul zilei. Sau daca ma inchid intr-o camera gen baie, dispar iar...ele vin cand fac ceva sau ma gandesc ca ma duc undeva etc. ce sa fac. Vreau sa scap e groaznic.Va rog sa ma ajutati! Cineva care se confrunta cu asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Un psiholog sau psihiatru te poate ajuta mai mult decat toate sfaturile de pe net. Pentru ca ala o sa asculte exact povestea ta, o sa stie ce profil psihologic ai si exact ce sfaturi trebuie sa-ti dea ca sa treci peste asta.
Chiar si o persoana care a trecut prin asta nu poate da sfatrui altei persoane pentru ca fiecare dintre noi difera, unii poate au scapat infuntand teama dar tu poate nu poti, poate ai nevoie de sprijin. De asta un consult specializat e necesar pentru a scapa de problema asta.

Multa sanatate.

| Miss25JK a răspuns:

Din cand in cand mi s-a intamplat sa am stari de anxietate dar am observat ca atunci cand fac ceva care cu adevarat imi place, dispar. E o stare care se poate trata medicamentos dar e necesar consultul unui medic specializat sau cu ceaiuri pastile de la plafar. Totul tine de psihicul tau, incearca sa fi mai tare, sa te autocorectezi tu, atat timp cat psihicul tau e puternic, inima si sufletul sunt puternice. Nu lasa niste simple ganduri sa te darame, de fiecare data cand iti vin in cap, spune-le cu vocea interioara " taci, plecati, eu sunt puetrnic, lasati-ma in pace" ai sa vezi ca te poate ajuta, trebuie doar sa iti doresti. Nimeni nu a zis ca e usor insa nici greu, iar cu ambitie, totul e posibil.