| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa spun, ca acum 3 zile, m-am luat la harta cu cineva, a iesit cam urat, pentru amandoi, insa el sa repezit si m-a muscat de spate si de brat(numai ca la brat mi-a aparut o culoare galbuie). Cand m-am uitat era destul de urata, rana de pe spate, credeam ca se vindeca, am inceput sa caut pe net, sa vad ce ar futea fi in legatura cu rana si am auzit ca poti lua HIV, SIDA, mai multe.

Acum m-a luat o durere de stomac, nu stiu de ce, pana acum nu mi sa mai intamplat.

Mentionez faptul, ca atunci cand ating rana de pe spate, ma doare.

Oare sa fie ceva grav?

Trebuie sa merg urgent la medic?

Stiu ca pare ANORMAL ceea ce mi s-a intamplat, dar va rog mult, daca stit ceva, sau ati auzit despre astfel de cazuri, sa imi spuneti ce este de facut.
Rana de la brat a capatat o culoare galbena si nu cred ca ar trebui sa fie asa.

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu-mi imaginez cum putea cineva sa te muste de spate dar in orice caz ar trebui sa te duci la un doctor, orice rana poate sa se infecteze iar daca arata urit si doare poate s-a infectat deja si ar trebui sa te ingrijoreze septicemia si alte probleme pe termen scurt nu SIDA.

| dentartes a răspuns:

Stai linistit ca HIV-ul nu se trasmite atat de usor. Incearca sa antiseptizezi ranile, nu stiu cu apa oxigenata sau tinctura de iod ceva. daca se agraveaza mergi la doctor.

| UnOmModest a răspuns (pentru dentartes):

Multumesc, am dat cu rivanol si apa oxigenata, imedait ce m-a muscat, insa nu stiu cum sa indepartez rana aceea. Ma doare cand ating dar nu asta e problema, rana este mica, dar totusi arata urat, nu da semne ca s-ar vindeca, vrea sa o fac sa disapara.
Insa, cred ca va disparea cu timpul.

| kaBooMx a răspuns (pentru dentartes):

Oo, ba da, hiv si transmite foarte usor. Cu asa ceva nu te joci! De la o simpla intepatura poti lua HIV, dar de la o muscatura!

| dentartes a răspuns (pentru kaBooMx):

Virusul se gaseste intr-o cantitate foarte mica si netransmisibila in saliva. si depinde de adancimea ranii. prin intepatura se transmite 0, 1%, in fine sunt multe de discutat pe tema asta.

| onlyme2851 a răspuns (pentru kaBooMx):

De la intepatura, normal ca poti lua. Ca daca intepi pe cineva, ii produci o sangerare, oricat de mica. Iar obiectul cu care intepi ia contact cu sangele. Daca persoana respectiva are HIV iar tu intepi pe altcineva, automat ii dai virusul. Dar prin saliva? Gandeste-te la sarut, nu cred ca poti lua HIV printr-un simplu sarut.Nu ar fi cam multi bolnavi?

| suffarstar a răspuns:

Cred ca s-a infectat pentru ca tipul nu s-a mai spalat pe dinti de ceva vreme.Chestia galbena cred ca e puroi.

| UnOmModest a răspuns (pentru suffarstar):

Pot spune, ca arata mai mult a vanataie, chiar daca m-a muscat.
Iar daca este puroi, sti cum as putea sa il indepartez? Cu, comprese cu gheata?

| suffarstar a răspuns (pentru UnOmModest):

Cu alifie neagra, nu stiu daca merge cu gheata, nu prea cred.Dezinfecteaza si cu spirt sau apa oxigenata.Un tratatment deosebit pentru rani este crema Cutaden.

| UnOmModest a răspuns (pentru suffarstar):

Da, mersi asa voi face

| BonneLess a răspuns (pentru suffarstar):

Daca este alergic la ihtamol se poate infecta de la cutaden si mai ales ca nu este un unguent pentru astfel de rani.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,

Sa stii ca guira umana are cam cei mai multi microbi indiferent cat de mult te speli pe dinti si ce faci si faptul ca te-a muscat nu este bine. Pe viitor cand te musca cineva iti recomand sa te speli imediat si sa te dai cu spirt sau vreun alt dezinfectant.
Acuma da este important sa mergi la medic ca sa-ti zica exact ce si cum.
Multa sanatate si numai bine,

| UnOmModest a răspuns (pentru MeConstantine):

Salut! Stiam asta, problema nu ar fi ca ma doare sau altele, vreau sa o fac, ca rana de pe spate sa dispara, arata cam urat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Este doar o rană.
Pe viitor evită să mai ai orice conflicte!
Dă-ţi cu apă oxigenată, dacă se agravează mai mult, te duci la medic.
Te pup!

| BonneLess a răspuns:

Nu poate fi nicio urma de BTS daca te-a muscat. Este o rana deschisa si se va trece mai greu, dar stiu un unguent (Cicatrizin, pret in jur de 6 lei / ) care reface tesuturile lezate, dezinfecteaza ( cu rivanol/spirt/apa oxigenata) rana inainte de a-l folosi.

| UnOmModest a răspuns (pentru BonneLess):

Multumesc pentru raspuns, si cred ca, cu timpul va disparea.

| UnOmModest a răspuns:

As vrea, sa va mai intreb ceva.
Pe spate, dupa ce se va vindeca rana, va ramane cicatrice, avand in vedere ca a muscat tare.

| onlyme2851 a răspuns (pentru UnOmModest):

Poti sa iti dai cu propolis, ajuta la cicatrizare.

| SirOne a răspuns:

Du-te la medic sau dati cu apa oxigenata big grin

| nursa a răspuns:

Daca ai de ocolit un caine sau un om, ocoleste omul pe viitor. E infectie restul' simptomelor sunt in capul tau sau pur si simplu ai mancat ceva ce nu ti-a picat bine. Mergi la medicul de familie si iti spune el ce si cum sa faci, e e bossu smug!