| Culturism69 a întrebat:

Acum 1 saptamana si cateva zile am cazut rau cu bicicleta si m-am facut praf de la coate in jos. In fine, m-am dus si la doctor si mi-a spus sa ma spal cu apa si sapun peste rani si sa ma dau cu rivanol. Chestia asta am facut cam 1 saptamana timp in care mi s-a facut scoarta dinaia peste rani. Ideea e ca acum mi-a cazut acel strat ( scoarta ) de pe rani si mi-a ramas asa o "pata", "pete", rosii, unde au fost ranile.
Ce ar trebui sa folosesc? Crema? Ce crema?
P.S: Nu cred ca Rivanolul mai e necesar acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu urmeaza sfatul medicului pana se termina tratamentul, a cazut pielea care proteja rana la inceput si acum incep sa cicatrizeze bine raniile respective.

| FemeiaPisică a răspuns:

Crema cicatrizantă este foarte folositoare.

| AirănMeidăn a răspuns:

Din cate stiu eu crema de galbenele te ajuta epntru a nu-ti ramane cicatrici.
Dar mai bine te duci la medic!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, poti aplica crema de Tataneasa, care o gasesti in farmaciii, si mai fa spalaturi cu ceai de musetel.

| awspam a răspuns:

Spalate si mai pune pe urma rivanol, nu folosi crema, stie doctorul de ce a spus sa pui rivanol si nu crema

| Idc12345 a răspuns (pentru awspam):

Spala-te* Cam grea romana asta, nu?sad

| DalyanKawaiiiii a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic asculta sfaturile medicului Rivanolul ajuta pentu ca protejeaza rana de a se infecta deaceia se formeaza si acea coaja

| Culturism69 explică (pentru DalyanKawaiiiii):

Da, pai m-am dat 1 saptamana cu rivanol. s-a format Coaja, a a si cazut. Ideea e acum cu ce sa ma dau dupa ce a cazut coaja si nu se mai formeaza.