| Andandut a întrebat:

Salut tuturor.
Atunci cand am de prezentat un proiect la facultate, aproape ca nu pot iesi in fata tuturor sa il prezint de atatea emotii ce am, incep sa-mi tremure mainile,picioarele, capul, chiar si vocea de nu mai pot vorbi.Nu ma pot concentra deloc la ce am de prezentat, chiar daca acasa stiu foarte bine proiectul, cand ajung in fata tuturor, de emotii nu mai pot vorbi despre tot ce mi-am propus acasa. Nu ma pot controla.
Vreau sa va intreb pastilele anti-stres sau calmantele ca: distonocalm sau calmogen ma mai pot linisti in asemenea situatii? O ruda mi-a spus despre ele ca as putea incerca, mentionez ca nu am luat niciodata nici un fel de calmant.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Trebuie sa incepi sa ai mai multa incredere in tine...
Nu iti trebuie medicamente, trebuie sa incepi sa-ti folosesti carisma. Asta e tot.
Cand stii ce sa prezinti si cand esti ferm pe opinia ta, atunci o sa incepi sa faci prezentarile astea din placere.

| TheCritic a răspuns:

Buna! Si eu m-am confruntat si inca ma mai confrunt uneori cu aceasta problema insa o buna prietena care este psiholog mi-a spus ca trebuie sa am mai multa incredere in mine si asta iti spun si eu acum.Tu prezinti acest proiect in fata unui perete sau a unei oglinzi, cand nimeni nu e langa tine si esti relaxat. Incearca sa ai mai multa incredere in tine. Cand ajungi in fata celorlalti studenti gandeste-te ca nu e nicio problema daca vei gresi un pic, pentru ca e omeneste. Incearca sa te concentrezi pe ceea ce trebuie sa spui si sa prezinti si uita de cei din sala. Fa la fel cum faci si in camera ta si atunci cand uiti o idee, improvizeaza si incearca sa revi pe calea cea buna. Nu lua pastile pentru ca vei deveni dependent de ele dupa o anumita perioada si poate nu isi vor face efectul ulterior. Mult noroc si... sper ca ti-am fost macar un pic de ajutor!

| HonneOnna a răspuns:

Nu cred ca acele pastile te vor ajuta..Eu te.as sfatui sa te uiti intru.un punct fix sau saaaa, nu stiu...iti imaginezi oamenii in chiloti? Totusi, ar trebui sa faci ceva cu frica asta.Eu,de exemplu merg la un club de debate si tin minte cand am vorbit prima data in fata a 2 arbitri(doar atat) si nu mai puteam de frica, dar cu timpul se rezlova, deci fa ceva cu frica asta, nu te indopa cu pastile.

Răspuns utilizator avertizat
| alex71yonutz a răspuns:

Buna,eu as zice sa lasi pastilele deoparte ca nu iti fac nici un bine, sfatul meu este sa fi tu insuti si sa nu te gandesti ca daca o dai bara sau chesti dastea.Fi tu insuti si nu ai cum sa dai gres. Sper ca te-am ajutat, Bafta :*

| ՃԾՃԾ a răspuns:

Fi tu insati si vei reusi. incearca sa te detasezi atunci cand il prezinti. sa te ga, ndesti ca o sa fie bune si de ce nu, roaga o colega/coleg sa te faca sa zambesti in tp prezentarii

| kalasnicov a răspuns:

Man asa am fost si eu exact asa si am procedat in felul urmator: ma gandeam ca unde sa merg cu gagica maine si tu citesti de acolo si te gandesti la altceva garantez ca o sa meargawinking