| Andandut a întrebat:

Am de prezentat saptamana viitoare un proiect la facultate in fata tuturor. Si nu stiu ce o sa ma fac. Nu pot vorbi in fata unui "public", ma apuca tot tremuratul, tremur din toate partile, nu ma pot concentra. M-am saturat de mine, m-am saturat ca nu pot sa arat cat de mult stiu si cat de mult m-am pregatit doar din cauza unor emotii care ma tin legata. Ce sa fac? Parca sunt bolnava psihicoh go on

6 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Sau in sala in care o sa sustii proiectul,atunci cand vei fi nevoita sa te intorci spre persoanele din sala fixeaza un punct deasupra persoanelor din sala,pe tot parcursul prezentarii incearca sa ramai cu privirea in acel punct dar fara sa te concentrezi doar pe el si sa uiti ce ai de spus, astfel vei da impresia ca te uiti spre audienta si vei evita si privirile sau reactiile publicului care uneori pot afecta mai mult sau mai putin o persoana mai slaba de inger. Oricum ar fi succes maxim, nu o sa fie nici prima nici ultima data probabil! Si nu ai nimic de genul bolnav psihic esti doar o persoana mai emotiva, o sa fie ok oricum esti fata, lumea e mai ingaduitoare cu o fata emotiva.happy

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

In timp ce vorbesi, uita-te doar la anumite persoane, la niste prieteni, si gandeste-te ca vorbesti doar pentru ei. Si spune-le dinainte sa-ti zambeasca atunci cand te uiti la ei, pe tot parcursul discursuluihee hee.

| Ramona000 a răspuns:

Fa un exercitiu in fata oglinzii si atunci cand o sa-l faci si in fata colegilor imagineaza-ti ca esti singura in camera, pur si simplu fa abstractie de ei

| SoranaCs a răspuns:

Te poti duce la farmacie si cere ceva pentru emoti! Si eu am patiti la fel, si nu mai aveam nici macar o problema dupa!

| ooolifeoolol a răspuns:

Ce te retine?

| WildLatte a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect la fel patesc si eu cand trebuie sa vorbesc de fata cu multi oameni care se uita la mine. Dar inainte de vacanta trebuia sa prezint un proiect la latina si am ramas surprinsa sa vad ca am reusit intr-un final si totul a iesit bine chiar daca aveam niste emotii groaznice. In timp ce prezentam m-am gandit ca sunt singura in sala de clasa si nu ma aude nimeni, m-am uitat intr-un punct fix si am incercat sa ma relaxez si am reusit. Incearca sa faci si tu la fel poate functioneaza si la tine. Bafta!