| marihashthc a întrebat:

Salut tuturor!
De vreo 6 luni de zile am o problema la urechi, mai mult urechea de pe partea dreapta! Deci non stop simt in urechi o senzatie ca si cum as fi intr-un avion si este presiune mare si se infunda si desfunda urechile constant! Problema grava este ca din cauza asta simt sa-mi misc non stop maxilarul ca sa incerc a desfunda urechea! Ma dore maxilarul extrem de rau deja nu mai stiu ce sa fac simt ca innebunesc! Am fost la doctor in UK deoarece aici locuiesc dar astea mi-au zis ca nu isi pot da seama ce am deoarece urechile par foarte curate si nu exista ceara etc. Maxilarul deja a inceput sa-mi trosneasca intr-una din cauza frecari care se produce de la prea mult miscat! Va rog mult daca a patit cineva asa ceva ce se poate face? S-au despre ce ar putea fi vorba? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Oare chiar ai fost la medic?
Poate fi si o reminiscenta de la o otita, raceala, nu numaidecat dop de ceara.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil tensiune arteriala marita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinnitus se numeste afecțiunea și din păcate nu are leac, se da mereu tratament standard cum ar fi:
Bilobil, gingko biloba, betarsec și încă vreo 2 tratamente care desigur nu te ajuta cu nimic. La ORL trebuie sa mergi. Cauzele tinitus-ului sunt multe, chiar de la o trauma sonora se poate datora, probleme cu tensiunea, infecții ale urechii, probleme cu maxilarul, și multe altele, chiar de la coloana, sau probleme neurologice.

| paul123paul123 a răspuns:

Roagate la Dumnezeu Adevarat

| marihashthc explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns dar nu este Tinnitus. La mine se simte altceva in ureche ci nu un tiuit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru marihashthc):

Pai tinnitus nu consta doar în tiuit, sunt mai multe forme

| marihashthc explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns omule! Deja simt ca innebunesc! Cred ca stiu de la ce mi se trage, mai de mult am abuzat de betisoarele de urechi le-am bagat prea adanc si atunci am facut o infectie la dinti, ureche etc Deci daca zici ca nu exista tratament pentru asta o sa mor de la durerile faciale pe care le am din cauza acestor dopuri la urechi care se simt non stop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru marihashthc):

Pentru dopurile de ceara sunt spray-uri speciale la farmacie, dar sunetul ala inexplicabil ca o presiune de ala nu o sa mai scapi, de durere da, dar de sunetul ala ciudat care e tinnitus nu o sa mai scapi, dar cu timpul te obișnuiești cu el, nici nu îl mai bagi în seama, uneori uiți ca îl ai, numai noaptea se aude mai intens și când esti stresat, nervos. Sunt videoclipuri pe YouTube cu tinitus sound, de 30 de minute, o ora, le poți pune când te pui la somn sa acepere acel sunet de presiune sau cum îl percepi tu. Mi se pare ca sunt și aparate speciale sa acopere sunetele provocate de tinitus, uneori se aude și ca un click când mergi pe strada? Sau când stai într-o parte în pat ca un sunet de clopoței?