| emylian92 a întrebat:

Apa la ureche sau ce?
de aproximativ un an nu mai aud bine, mai ales cand sunt zgomote in jur
aseara cand am facut dus, cred ca mi-a intrat apa in ureche si ma durea si am aplicat presiune cu palma si a inceput sa doara mai tare, apoi s-a mai calmat ( pana acum nu am mai avut nici-o problema cu urechile, si nici nu am consultat vreun medic specializat in acest domeniu vreodata ). Am citit pe net sa incerc cu betisoare pentru urechi, insa nimic doar putina ceara ( nu am bagat prea tare ). Azi noapte am dormit pe partea urechii sperand ca dimineata imi va trece.
Insa acum e chiar mai rau, simt o presiune inconfortabila in ureche si cand ma aplec pe partea urechii chiar ma doare si in plus cand misc maxilarul se aude ca un fel de scartait.
e nevoie sa merg la medic?
ma puteti ajuta va rog?
multumesc

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu crezi ca ai suficiente si justificate motive ca sa mergi la un specialist ORL?--- adica, sezizezi o scadere a auzului de aprox. un an,ai o durere aparuta brusc, senzatie de presiune si totusi, nu te autosezizezi ca trebuie sa mergi la medic riscand,in acest mod, sa-ti pierzi auzul?
Nu sunt specialist in acest domeniu, dar cred ca problemele vin din zona urechii medii ( camaruta in care se afla cele trei oscioare sprijinite unul de altul:ciocanul, nicovala si scarita)
Asa ca, cu o trimitere de la medicul de familie, poti beneficia gratis ( daca esti asigurat) de serviciile unui specialist ORL. Du-te!

| a1doru a răspuns:

Du-te la orl sa-ti faca o spalatura.precis ai un ''dop'' de cerumen, de care nu o sa scapi decat prin spalatura.nu e dureros, si dureaza 1'

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Exact in aceeasi situatie am fost si eu ca tine.dar dupa 1 saptamana de durere a inceput si la cealalta ureche.nu stiu din ce cauza a fost.dar m-am dus la un doctor si mi-a pus niste casti si trebuia sa fac cv teste de auz.mi-a dat niste picaturi si mi-a trecut.ar trebui sa mergi si u la un doctor pana nu patesti ca si mine sa te doara amandoua urechilewinking bafta