| d0areu a întrebat:

Deci, acum o saptamana, mi-am băgat un betisor de urechi in urechea dreaptă foarte tare. De atunci, daca stau pe partea dreapta culcat, mi se înfundă urechea. Mai mereu o am infundata. Nu mai suport! Si nici nu prea se desfunda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Are mare dreptate Mario76! Ce a comentat Mario76 este perfect corect si adevarat! Asa este! Urmeaza sfatul lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la ORL, cu trimitere de la medicul de familie ca sa nu-ti ia niciun ban. Eu am avut ceva de genul, mi se infunda urechea, mai ce mama ei de ureche, am fost acolo si am descoperit ca am otita interna si mi-a dat o pastila parca si ceva de turnat in ureche si dupa o saptamana nu mai aveam nimic, Si la ORL se uita in urechea ta cu un soi de lupa care ti-o baga in ureche mai putin decat ai baga tu orice betisor, si cu o lumina. Apoi te duce intr-o camera izolata fonic si te pune sa asculti un sunet care se va auzi din ce in ce mai tare, si in momentul cand vei auzi sunetul o sa apesi un buton (iti va face asta-n casti, cu fiecare ureche.)

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are asta cu AUDIOMETRIA? Este vorba de desfundat si curatat urechi! Cand mereti la medicul de familiesi la clinica ar trebui sa ai la tine CARDUL DE SANATATE ca nu va ia banii pentru tratamente si consultatii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Medicul de acolo poate spune exact ce ai, daca ai urechea infundata datorita faptului ca nu a curatat-o, sau ce motive mai are el.

| Dintrebare a răspuns:

Probabil ai un dop de ceara pe care l-ai impins inspre timpan. Ai putea cumpara de la farmacie un spray de curatat urechile

| Mario76 a răspuns:

Nu ai facut altceva decat sa infunzi dopul de cerumen. Betisoarele de ureche sunt total neindicate si neproductive, putand cauza chiar si fisura de timpan. Mergi la medicul ORL, iti va face spalaturi ale urechii ( scoaterea dupului cu seringa de apa ). Nu te teme. NU DOARE!

| Canter_Mihai_2000 a răspuns:

Du-te la medicul LOR, nu te teme ca nu fashi nimic supranatural, numa o mini diagnostica, leakuri si gata, nimic serios