| Biancasata a întrebat:

Buna, de anul trecut m-a durut foarte tare stomacul și am decis sa merg la un medic și mi-a făcut endoscopie și mi-a depistat gastrita și hernie hiatală mică necomplicată însă mi-au revenit din nou arsurile și durerile și am fost la spital mi-au dat sirop gaviscon și controloc, motilium însă nu știu ce altceva regim pot sa-mi fac voi ce părere aveți. iar eram la munca pe 1 i-am zis șefilor ca nu pot ca imi da medical dar nu mi-au răspuns la mesaj oare exista vre un risc dacă nu vin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tine regimul care ti-a fost recomandat prima data de catre medicul de specilitate la fel si tratamentul de atunci, daca atunci s-au ameliorat starile gastritei si acum se vor ameliora
Asta daca ai mai pastrat reteta de atunci!
De ce nu m-as increde in ceea ce au dat cei de la spital? pentru ca de obicei sunt medici generalisti la UPU si nu cred ca ai avut norocul sa fie chiar un medic gastroenterolog.
Cat despre medical nu se ia asa din vorbe este nevoie sa fie acoperita de hartii tot de la medic, este foarte bine ca ai luat legatura cu sefii insa este nevoie de medic, poti lua legatura cu medicul de familie ca sa te sfatuiasca in legatura cu asta
Cat despre regimul in gastrita ai zeci sau sute de pagini de informatii, citeste :

https://clinicagastroenterologie.ro/......egim-1328/

https://www.medicover.ro/......1179,n,287

https://www.drmax.ro/articole/regim-gastrita-ce-sa-mananci-si-ce-sa-eviti'

Este nevoie de regim alimentar si de tratament medicamentos, insa regimul primeaza aici!

| carevaescu a răspuns:

Daca ai dovada medicala, dpdv legal nu au ce să-ți facă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai cum sa vii, ți se va agrava, ține tratamentul și fa rost de dovadă medicala!