| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Cunoasteti pe cineva care a folosit produse de electromagnetoterapie de joasa frecventa pentru probleme medicale, de exemplu pentru dureri de stomac si aciditate gastrica?

Daca da, ce efecte a avut terapia aceasta? Dupa aproximativ cat timp s-au vazut rezultatele? Trebuie folosit zilnic aparatul sau doar cand pacienta are dureri?

Un astfel de aparat este prezentat pe website-ul http://www.orinro.ro/ Scrie ca folosirea aparatelor nu prezinta nici un efect secundar.

Un produs asemanator este prezentat pe webiste-ul http://www.biomag-magnetoterapie.ro/ Am sunat la firma, le-am scris si e-mail, dar nu au reprezentanta in Romania sa poata testa aparatul mama mea, iar sediul lor e in Cehia. Aparatul costa peste 2100 Euro.

Am fost la prezentarea celor de la ORIN si un set de 2 aparate diferite (trebuie folosite impreuna) costa peste 1500 Euro. Daca nu este benefic in cazul arsurilor gastrice si durerilor de stomac, ar fi niste bani investiti (aproape) degeaba, caci nu prea am la ce altceva sa-l folosesc.

Am nevoie de acest aparat pentru mama mea, care a fost operata (i-a fost scoasa fierea in urma cu aproape 2 ani) si a ramas cu sechele, cum ar fi reflux gastro-esofagian, canalele ramase de la fiere i se umplu cu namol, nu poate sa ragaie nici dupa ce bea apa sau chiar sare amara.

Mama ia de peste 2 luni tratament medicamentos recomandat de vreo 3 medici, dar, o doare stomacul (uneori chiar destul de rau), este tot mai rau si de aceea m-am gandit sa inlocuiesc tratamentul medicamentos cu un astfel de aparat si vreau sa stiu daca ajuta in problemele de stomac, pentru a nu investi banii degeaba.

Stie cineva daca aparatul cu magnetoterapie de joasa frecventa de exemplu a celor de la firma Orin trateaza si hernia hiatala axiala mica, POLIPI ESOFAGIENI, candidoza esofagiana, esofagita de reflux L-A A, leziunea ulcerativa prepilorica, gastrita antro-pilorica eroziva si bulbita eroziva? (Sau macar durerile de stomac si aciditatea gastrica).

Aceste diagnostice au aparut pe biletul mamei mele la iesirea din spital anul acesta.

Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HowdidIgethere a răspuns:

Sa incerce Bitter Taina Naturii (Parapharm) - (nu Taina Plantelor, e altceva) - pentru candidoza si polipi.

Pt reflux sunt pastile(Dicarbocalm, Malox - luate seara).

Bitterul se dilueaza in 1 lingurita in jumatate pahar cu apa.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Tot pentru probleme digestive, mai este bun si "Biter romanesc".

1 răspuns: