| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Vreau cateva sfaturi din partea voastra, cei care sunteti amabili desigur.
Pai cum sa incep, fix de o saptamana am inceput o dieta pentru a da cateva kg jos, am scos din mese painea, dulciurile, sucurile, fast food, mezelurile tot ce tine de alimentele cu multe calorii. Am inlocuit cu ciorbe, legume foarte multe, fructe, salata, beau undeva la 2-3 litri de apa zilnic. As fi curios in cat timp voi avea cateva rezultate, macar sa ma faca sa simt ca, chiar merita ce fac. La alergat nu prea pot sa ies ca sunt hipertensiv si nu am voie prea mult sa alerg, mai ales pe ce vreme este in perioada asta. Mentionez ca am varsta de 23 de ani si 90kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bravo tie! Tine-o tot asa si vei vedea ca intr-o luna ai cel putin 5kg mai putin.
In ce priveste alergatul, dimineata devreme sau seara foarte tarziu, cand este racoare, macar 2-3 km pe zi si vei scapa de hiper-tensiune.

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Foarte bine ca ai renunțat la paine, dulciuri, sucuri și orice fel de fast food.
Singura soluție ca să slăbești, trebuie sa fii în deficit caloric, adică, spre exemplu dacă corpul tău mănâncă de obicei 2000kcal, tu vei rămâne la același nr de kg, dacă vei manca 1500, corpul tău va folosi grăsimi ca sursa de hrana și vei da jos.
În primul rand, nu este indicat sa mănânci borș, acesta îți dilata stomacul și în loc sa slabesti te faci mai mare.
În al doilea rand, nu trebuie sa mănânci fructe multe, dacă mănânci 1 pe zi, hai maxim 2.
Îți recomand să folosești aplicația,, Food" pentru a îți contoriza caloriile, regăsești produse după eticheta sau manual.
Indicat ar fi sa nu te bazezi pe doar dieta, încearcă sa ieși afara sa faci Target de 10, 15, 20km (MERS) pentru cardio, sau mergi la sala, pentru a pune și masa musculara?

| RusPaulDaniel77 a răspuns:

Ai putea sa faci post intermitent, îți recomand să cauți pe Youtube intermitent fasting Dr Berg sau dacă nu ști Engleză caută Dr Cezar. O formă a postului intermitent e cea de 18/6 (în care mânaci 3 mese sau 2)ex de la 14:00 până la 20:00 mânca doar la ore fixe e important să nu ciugulesti îți recomand să faci așa, la 14:00 mânaci prima masă apoi la 17:00
Iar la 20:00 ai ultima masă poți să îți faci programul cum dorești. Dacă îmbini postul intermitent cu keto sănătos, scapa de orice lucru dulce, orice formă de zahăr. Rămâi la ciorbe supe și încearcă sa mânaci doar legume, lactate, carne și carne mai grasă ca să înlocuiești carbohidrați care te fac să te simți plin, posibil sa ai rezistență la insulină. Sper ca a fost de ajutor!

| RusPaulDaniel77 a răspuns (pentru RusPaulDaniel77):

Poți slabi surprinzător de repede eu am scăzut vreo 10 kg în o lună jumătate. Poți sa ai rezultate rapide.