| AndreyAndrey91 a întrebat:

Salut tuturor vreau sa va rog sa imi dati niste sfaturi avand in vedere urmatoarele:
- Am 17 ani, 1.73 m, 72 kg
- Fac sala de 7-8 luni
- Ca tip somatic sunt ectomorf
-Suplimente am folosit proteine: 2 kg de Mass Forte Creatine r, azi am terminat galeata de 2 kg de la Redis...http://www.redis.ro/ro/masa-musculara/95-mass-forte-crea tin-r.html si Creatina de la ON http://www.megaproteine.ro/Creatina/ON-Creatine-Powder-3 00-gr/ mai am putin si din creatina si o termin.

-As dori sa imi recomandati si mie niste proteine pentru un buget mai slab, scopul fiind sa pun masa musculara. De la redis am comandat ca am vaz ca este ieftin 1 kg.
- Si as dori sa imi mai recomandati si o creatina buna, de preferat pastile ca am auzit ca au absorbtia rapida :).

Multumesc, sper sa ma puteti ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu esti nici pe departe ectomorf.

Ce inseamna "buget mai slab"? Cati bani concret?

Legat de creatina, se absoarbe la fel, nu conteaza daca e praf sau pastila, conteaza tipul creatinei ( ce-ai luat tu monohidrata e cea mai proasta ).

Uite o creatina la pret ok :

http://www.megaproteine.ro/......s-1-13-kg/

Are 5 tipuri de creatina + carbo simpli necesari pentru absorbtie.

12 răspunsuri:
| Mann02 a răspuns:

Cauta un animal pack, cred ca va da rezultate happy

| AndreyAndrey91 explică (pentru Mann02):

Man, din cate stiu eu Animal pack este un complex de vitamine si minerale happy, nici de cum creatina, sau proteine

| Mann02 a răspuns (pentru AndreyAndrey91):

Stiu ca folosea un prieten in combinatie cu alte chestii, si e marewinking big grin

| AndreyAndrey91 explică (pentru Mann02):

Aha, totusi. inca astept pe cineva care imi poate da un raspuns la ceea ce am scris

| Mann02 a răspuns (pentru AndreyAndrey91):

Apropo, nu poti face sala fara bani, trebuie sa bagi bani si in mancare, pe langa proteine... asta daca chiar vrei sa cresti, tinand cont de faptul ca esti ectomorf happy

| AndreyAndrey91 explică (pentru Mann02):

In legatura cu alimentatia ma descurc cat de cat, mai trebuie cu suplimentele

| shadow222 a răspuns:

Lasa prostiile astea cand o sa imbatranesti crede-ma ca nu o sa iti placa cum o sa arati pentru ce niste muschi acolo.

| Cosmin86 a răspuns (pentru shadow222):

Serios? O sa arati mai bine decat 90 % din batranii care nu au folosit

| AndreyAndrey91 explică:

Si vreau sa va mai spun ca nu am 1.73m am gresit eu. am 1, 69- 1, 70 m tongue

| Terente7 a răspuns:

In primul rand pentru masa musculara trebuie sa foloseste un concentrat proteic pe baza de zer. De la Redis nu iti recomand fiindca sunt produse slabe. Poti incerca de la Redis un Izolat proteic din zer combinat cu dextroza imediat dupa antrenament. Iar pentru forta poti incerca creatina micronizata daca vrei capsule. alea de la olimp sunt cele mai bune in balanta pret/cantitate/calitate. Si mai poti lua inainte de antrenament un pliculet de Xplode de la pronutrition sunt foarte bune chiar daca sunt romanestiwinking. Si in afara de aceste suplimente iti trebuie o alimentatie foarte buna cu minim 4 mese pe zi bogate in proteine animale. Rezultatele o sa se vada chiar in 2 saptamani..foarte repedewinking

| AndreyAndrey91 explică (pentru Terente7):

Dar cum fac cu xplode si creatina, ca ambele se iau inainte de antrenament, nu se vor bate cap in cap daca le iau pe aman2 odata?

| Terente7 a răspuns (pentru AndreyAndrey91):

Xplode e pentru energie creatina e pentru forta te vor ajuta ambelewinking