| Zeekon a întrebat:

Un obiect greu m-a apasat astazi pe cutia toracica, acum vreo 4 ore si am auzit cavitatea toracica pocnind destul de tare. Am simtit ca toate oasele sunt solide si unde ar trebui sa fie, deci nu cred ca e fractura ci doar fisura. Cum pot trata de acasa fisura? Adica nu m-as duce la medic daca exista medicamente sau ceva ce pot face acasa. Mentionez ca ma doare doar in anumite pozitii, nu tot timpul, iar daca inspir aer cat pot de mult, nu ma mai doare deloc.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Trebuie facuta o radiografie pentru un diagnostic concret.

| InspiratieDIY a răspuns:

Mergi la medic, iti face o radiografie si atunci poti constata exact ce ai. Nu te juca cu asa ceva, poti avea o hemoragie interna si desi nu te doare mai nimic, poti avea probleme serioase si te va durea cand va fi prea tarziu. Pentru fisuri nu se dau medicamente, se sudeaza singure la loc, dar tot un medic iti poate spune ce si cum sa faci sa se sudeze in pozitia corecta.
Asa ca da o fuga pana la medic si nu te mai juca cu sanatatea ta, punand intrebari pe TPU

Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Sesum a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medic. Medicu nu ti vrea raul. Iti vrea binele. Cu astea nu-i de jucat.