| anonim_4396 a întrebat:

Salut, urinez cu sange (extrem de puțin, doar la final apar 1-2 picături de roz foarte spalacit) de vreo 1 luna si mi-am facut analizele:
Hematii - 25 pe camp relativ frecvente
Leucocite - 25 pe camp relativ frecvente
Urocultura - 1000

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Ceea ce descrii tu se numește hematurie. Mai ai și alte simptome? Te doare capul? Te ustură când urinezi? Urinezi puțin/mult? Cum arată urina?
Te sfătuiesc să mergi la un urolog. Dacă nu ai cum având în vedere perioada sărbătorilor, ia cel mult un dezinfectant urinar natural de la farmacie (de exemplu UroSuport Forte) sau oricare altul (majoritatea au în componență merișor). În niciun caz să nu iei antibiotic deoarece dacă e vorba de o infecție urinară și iei un antibiotic la care nu e sensibilă infecția nu își face efect. Ai nevoie de o urocultură cu antibiogramă pentru a afla acest lucru.

Toate cele bune!

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la UROLOG pentru investigatii amauntite si RMN la prostata!
https://adevarul.ro/......index.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

Niste cifre puse aiurea provoaca mai mult confuzie. Si faptul ca ai facut analize denota ca ai avut trimitere de la medicul tau de familie.
Tot de la el obtii si interpretarea rezultatelor si ajutor pentru problema ta. Nu va inteleg pe multi de ce cautati raspunsuri la probleme medicale serioase aici. Mergeti la medic.

| NunuNini a răspuns:

Chiar extrem de putin, e extrem de grav. Lasa TPU pentru alte probleme si mergi la medic azi.

| rapandula a răspuns:

Neaparat la medicul urolog. Te-ai dus sa faci analizele dar la medic de ce n-ai trecut?
Vrei sa-ti dam noi tratamentul din auzite?

| Depoka a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la medic! Nu apleca urechea in stânga și în dreapta. Sănătatea e cel mai de pret lucru.