| silvera a întrebat:

.am si eu nevoie de o interpretare a rezultatelor: sumar urina si urocultura.

Densitate urinara 1013
PH 6
Leucocite. 250 /µL
Nitriti. Negativ
Proteine - Negativ
Glucoza - Normal
Corpi cetonici - Negativ
Urobilinogen - Normal
Bilirubina - Negativ
Hematii - Negativ
Sediment urinar Relativ Frecvente Leucocite, Relativ Frecvente Celule epiteliale plate

Urocultura Bacteriurie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Sunt foarte bune rezultatele.

| Heliodor a răspuns:

Pare ok, isi fac treaba rinichi

| silvera explică (pentru Heliodor):

Am avut nisip acum 2 luni si mi s-a gasit si o piatra...de atunci am dureri non stop la rinichiul drept si nimeni nu gaseste ce am. Piatra am eliminat-o, iar rinichiu inca mai e inflamat.Mi-au dat de baut ceaiuri si alte nebunii.

| Heliodor a răspuns:

Asta inseamna ca ai ceva clar, dar nu afecteaza neaparat treaba lor.
ca sa intelegi un pic ce fac rinichi.
Rinichi filtreaza sangele, prima data opreste lucrurile mari precum hematiile in corpusculul glomerural, avand negativ este un lucru bun. Apoi pe tubul contort distal al nefronului (baza fiziologica a rinichiului) se petrec o serie de absorti si execreti in ceea ce devina urina finala, asta insa se intampla si dupa necesitatile organismului(de exemplu H+ nu apare in analiza pentru ca se elimina si dupa ph sangelui). De aici este normal ca gluza (molecula si mica) sa existe in sange. Sper ca te-am ajutat cat de cat cu aceasta descriere sumara si incompleta de ora tarzie.

Nu cred ca vei primi mare ajutor de aici, ce ti-am zis este biologie de clasa a 11, pe care am mancat-o pe paine in tentativele de a intra la medicina.
incearca sa pui problema pe mai multe forumuri cu profil medical, acolo ai sanse sa dai peste pacienti cu aceeasi probleme care iti vor recomada anumi medici si chiar studenti sau medici care stiu despre ce vorbesc.
Multa baftahappy

| silvera explică (pentru Heliodor):

Eh..medicul de familie e in concediu si trebuie sa astept pana pe 21 ca sa -mi interpreteze rezultatele. Nu stiu ce alte investigatii sa mai fac...asta cautam mai mult. multumesc frumos pentru raspunsuri