| єχcєєℓ a întrebat:

Salut. Urmez un tratament și nu am voie să consum tot ce stimulează puternic sistemul nervos central precum Cola, energizante, alcool, tutun, cacao, ciocolată. Dintre toate acestea, un singur lucru m-a "afectat" și anume ciocolata. Mai toate dulciurile conțin ciocolată. Am acceptat până la urmă ideea și am zis că nu e sfârșitul lumii și vreau să mă gândesc la sănătatea mea. Ceea ce vreau eu să știu este dacă pot consuma ciocolată albă? Am uitat să îmi întreb doctorul. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Sa zicem ca nu, să sperăm că dahee hee
Ciocolata alba e doar unt de cacao, fără cacao.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu mananci deloc, ce are? Nu poti rezista pe perioada tratamentului?

| єχcєєℓ explică (pentru darrio2007):

Nu are nimic. Voiam doar să stiu dacă am sau nu voie să mănânc de poftă măcar ciocolată albă. Nu am de gând să mă ating de cele enumerate mai sus pentru că tratamentul nu are o perioadă determinată de câteva luni, 1 an, 2. Pur și simplu nu am voie. Dulciuri pot să mănânc dacă nu conțin ciocolată neagră sau cacao. Ce vreau eu să știu este dacă ciocolata alba este pe lista de excludere sau nu. Dacă este, aia e. Nu mai mănânc. Dar dacă am voie, măcar să știu.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Deci, hai sa recapitulam, eu fac o demonstratie, destul de simpla si de clara, tu nu numai ca imi dai nefolositor (dreptul tau) dar NU AI MINIMUM DE BUN SIMT sa imi spui DE CE!
ca tu nu vrei sa crezi ca ciocolata nu are nici pe dracu', e treaba ta, dar macar puteai sa postezi care e asa zisa ta chestie medicala care nu iti da voie sa mananci ciocoloata, ca sa te si cred, altfel esti doar un troll nenorocit sau un handicapat mintal amarat... (sper ca apreciezi ca sunt politically correct)

| єχcєєℓ explică:

@Zuzu1991 (care mi-a dat ignor, de ce, nu știu) Medicul îmi interzice ciocolata, cacao. Și tu zici că e o tâmpenie. Eu întreb dacă am voie ciocolată albă, tu îmi spui că întrebarea mea e o tâmpenie. Am enumerat lucrurile care stimulează sistemul nervos central. Voiam să aflu dacă ciocolata albă se încadrează pe acea listă. Da, e dreptul meu. A fost mai util răspunsul de mai sus "ciocolata albă cu conține cacao". Să înțeleg că e dreptul tău să îmi dai nefolositor + eronat doar de dragul de a te răzbuna?
Anyway. Frumoase reacții, frumos limbajul folosit. Ești un om de nota 10. Aștept să îmi dai nefolositor + eronat și la răspunsul acesta dacă te face să te simți mai bine.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cum era aia, un strainez cand se termina consultatia si primeste tratamentul spune: multumesc
un roman spune... pot sa beau?

in orice caz si intrebarea ta e ABSOLUT aiurea, dai vina in mod explicit NUMAI pe ciocolata care e o tampenie, nu am auzit pe nimeni, NICIODATA sa blameze serios cacao, chiar dimpotriva, ciocolata cu continut ridicat de cacao si continut redus de zahar e recomandata pentru sanatate (dar e amaruie si nu place la nimeni)

asa ca singura exceptie e ca tu esti alergic la produsele de cacao

insa explicatia cea mai logica e ca vorbim de zahar, nu de cacao, care e CU TOTUL ALTCEVA!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Daca tratamentul pe care îl urmezi este unul psihiatric, ciocolata albă e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ciocolata alba are mult zahar si nu ai voie zahar. Incearca sa mananci fructe si poti sa iti faci prajitura cu mai putin zahar. Nu merge nici daca iei indulcitori, aia is si mai rai

| GraniniCuPiersica a răspuns:

laughing)) finalul este magic