| ElenaSt2011 a întrebat:

Va rog sa-mi scrieti numele unui cabinet medical si al unui medic ortodont (eventual un numar de telefon si orar) care pune disjunctor maxilar si la adulti.

In orasul meu am fost refuzata, de aceea m-am gandit sa incerc in Cluj Napoca (deoarece se stie ca Facultatea de Medicina din Cluj Napoca este una dintre cele mai bune din tara).

Daca nu puteti sa imi recomandati un medic ortodont bun din Cluj Napoca, este bine si din Timisoara - pentru ca locuiesc in Ardeal.

Ca ultima solutie as merge la Bucuresti (chiar daca este foarte departe) daca as sti ca exista acolo un medic ortodont care pune disjunctor maxilar si la adulti.

Chiar daca exista ideea ca disjunctorul maxilar este indicat pentru copii, pe youtube.com am vazut video-clip-uri cu adulti care si-au filmat maxilarul superior inainte si dupa purtarea disjunctorului si se vedea clar ca maxilarul superior a fost largit putin.

Dintre cazurile de care imi amintesc era cazul unui barbat de 38 de ani si o femeie de peste 50 de ani, ambii purtatori ai disjunctorului maxilar la varsta adulta. Erau poze si video-clip-uri in limba engleza ale cazurilor mentionate inainte si dupa purtarea disjunctorului.

Problema este ca nu zicea nici unul din ei numele cabinetului medical unde a fost facuta interventia si nu aveau nici o adresa de e-mail pentru a putea lua legatura cu persoanele respective.

Le multumesc anterior tuturor persoanelor care imi vor raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ady117 a răspuns:

Https://www.romedic.ro/cabinete/ortodontie/cluj
Intră pe acest link, cred că ai toate informaţiile pe care le cauţi.
Sunt mai multe cabinete în Cluj.

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Uite aici explicatii: https://dentfix.ro/2014/06/disjunctorul-maxilar/ si ai posibilitatea sa intri on-line cu specialistii.