| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, vineri seara (aseara) nu am putut dormii, nu stiu exact motivul insa ma simteam stresat si aveam frisoane, presupun ca din cauza racelii. Nu am dormit decat vreo 2 ore, iar astazi la pranz daca inchideam putin ochii simteam ca pot sa dorm cu usurinta insa am zis sa stau pana seara sa dorm mai bine. M-am pus in pat si simt ca ceva e inconfortabil si nu pot dormii si nu inteleg de ce. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Cand nu dormi,e firesc sa fi stresat in permanenta. Orice stimul devine deranjant. Corpul tau are nevoie de odihna.
Inconfortabilitatea poate indica contrariul epuizarii,infometarea,energizarea excesiva,tensiunea provocata de probleme personale. Daca este vreo problema serioasa,mergi la medic caci atunci cand esti in faza acuta,de obicei se cheama salvarea, ori cand ai o afectiune cronica stii deja asta sau te consulti cu medicul, nu stai netratat.
Se prea poate sa fi bine si sa te gandesti doar tu ca nu esti bine, cand de fapt, raceala nu are cum sa te inveseleasca iar boala nu are cum sa te tina acasa.

| AlexDarius3 a răspuns:

Stai mult in fata monitorului? Asta poate cauza probleme ale somnului. Iti sugerez ca atunci cand te trezesti asa brusc sa nu te bagi direct cu ochii in ceas sa te uiti la ora, deoarece daca e o ora tarzie vei sta toata noaptea sa te gandesti la asta in loc sa dormi. Daca tot nu mai poti sa dormi incearca sa citesti o carte, ai putea bea un ceai facut de tine sau de mama ta inainte de culcare, iar daca nici asta nu merge si tot persista ar fi recomandat sa mergi la un doctor.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Citeste ceva placut, fa o baie sau dezleaga un rebus.Fa o activitate care sa-ti aduca o stare de bine, alunga-ti gandurile care te macina.