| LlamaWSS a întrebat:

Buna TPU.
Acum 2 saptamani am fost la un control de oarece nu ma simteam bine. Aveam o tuse seaca si puternica, foarte frecventa.
Mentionez ca inainte cu o luna am fost diagnosticat cu candida la gura, am luat tratament, urmeaza sa mergem sa vedem daca s-a tratat.
In prima saptamana de stat acasa am mai iesit la aer deoarece pe finalul saptamanii ma simteam mai bine, dar Duminica seara am avut o tuse incontrolabila din cauza carei mama mea nu a putut dormii, asa ca a insistat sa mai merg la un control.
Dupa al 2-la control, nu aveam nimic la gat, prima oara m-a diagnosticat cu bronsita, asa ca i-am cerut un tratament pentru tusa seaca puternica si am continuat sa stau inca o saptamana acasa, fara a mai iesii afara.
Acum, vineri, pe finalul saptamanii inca nu m-am tratat, ce cer de la voi este o parere sincera.
P.S : Saptamana viitoare planific sa consult un specialist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Xboyhb a răspuns:

Tusea ta daca nu poate fii tratata e dintr-o raceala mai veche, sau poate fii tuse tabacica si aia no sa treaca decat daca te lasi de fumat, candida nu are nici o legatura cu tusea normal e o bacterie care se gaseste frecvent in zonele umede in gura sau in zona intima, cel mai probabil pentru a scapa de candida e sa insisti putin la igiena sa te speli pe dinti mai des si sa folosesti apa de gura si inainte de astea daca e in proportie mai mare pastile bineinteles pentru ca poate produce gingivita sau ulceratii eu am patit-o desi am o igiena normala, poate si sensibilitatea care o am face sa apara unele probleme mai des, poate plamanii tai sunt sensibili cat si gatul si daca ai problemele aste mai tot timpul no sa scapi de ele, eu unul m-am operat pana si de amigdalita si problemele inca sunt acolo, cel mai probabil sa insisti la un Orelist el iti poate da mai multe detalii si sa fie mai precis decat medicul de familie