| Florin123345 a întrebat:

Salut, vreau sa dau la o academie insa am inteles ca se fac probe medicale, aceasta ar fi cam singura proba de care mi-ar fi cel mai frica in sensul ca eu am suflu sistolic din nastere, am fost la un cabinet special de cardiologie unde mi-a facut un control in amanunte la inima la care mi-a iesit ca am un suflu sistolic insa doctora mi-a spus ca nu am de ce sa ma tem si ca s-ar putea sa traca chair de la sine si mi-a spus ca pot face sport! Acum mi-am luat tensiunea cu un aparat acasa la care mi-a iesit 50 si ceva tensiunea arteriala in rest ok acum intrebare e daca mai are rost sa ma gandesc la academie sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca suflul tau e fara alta urmare patologica (precum insuficienta cardiaca sau suflul sa fie dat de o patologie valvulara), poti sa te gandesti si nu doar sa te gandesti, dar si sa dai la academie.
In schimb la tensiunea aia trebuia sa fi cel putin in coma, ori nu ai scris-o bine, ori e vorba de diastolica, ori ceva da cu virgula acolo...
Multa sanatate.

| Florin123345 explică (pentru CuriousStuff):

Da, este vorba ce cea diastolica insa cautand pe net am tras concluzia ca e cea arteriala. Va multumesc pentru raspuns, am sa incerc sa dau la atm insa tot sunt sceptic in ceea ce priveste consultatia medicala avand in vedere ca un prieten care a incercat l-au respins deoarece avea cateva cosuri pe piept si de aceea m-am gandit ca poate nu am nici o sansa avand acest suflu.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Florin123345):

Sigur nu l-au respins pentru ca avea cosuri, ori acele bubite erau altceva, nu cosuri, ori l-au respins din alt motiv, ori a picat ceva proba si a zis lumii ca l-au respins la medical...
Tensiunea are mereu doua valori, doar tensiunea medie e o singura valoare dar aia nu se masoara decat in spital...
Tensiunea trebuie sa fie de formula 120/80 sau 140/90 sau 100/60... 50 e altceva, poate pulsul...

| Florin123345 explică (pentru CuriousStuff):

Sincer chiar il cunosc si nici nu a apucat sa ajunga la probe laughing acum asta e si in legatura cu tensiunea aseara aveam 126/55 de aceea am si pus intrebarea practic caci m-am panicat putin pulsul il aveam 66

| CuriousStuff a răspuns (pentru Florin123345):

Valoarea diastolica (adica a doua valoare din tensiune) putin cam mica, pulsul bun in conditii de repaus.