| Similion a întrebat:

Salut, vreau să-mi dau o gaură în ureche pentru cercel, doar ca nu as vrea sa port cercel medicinal, ce material recomandați, am citit cum ca metalul inoxidabil ar fi bun, argintul, dar din ce am înțeles trebuie pur și e greu de găsit, ce varianta as putea alege în afara de cel medicinal, dacă există, va mulțumesc mult pentru răspunsuri și timpul acordat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aurul, ca asta nu face reactie chimica si nu infecteaza urchea.

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce sa fie pur? Te stii cu alergii? Altii poarta toate tinichelele si n-au nimic.Atat timp cat exista o igiena minima, ar trebui sa poti purta orice cercel cu cheite de inox, argint sau aur fara probleme.Restul bijuteriei care nu intra in contact cu pielea poate sa fie diferit, daca cumperi de la artizani care lucreaza si cu alte materiale, de exemplu.

| Similion explică (pentru dullcat):

Bună, da, problema ar fi ca de mic am niște alergii, acum sunt mai ok dar nu vr să risc și n legătură cu argintul pur, așa mi-a spus cineva ca ar fi cel mai bine, chiar ca așa trebuie, nu mă pricep deloc de aceea am preferat să întreb

| dullcat a răspuns (pentru Similion):

Mai safe este sa intrebi un medic.Eu nu cred ca exista pre mare varietate cand e vorba de bijuterii din argint sau aur pur.La ambele se adauga aliaje tocmai pentru a avea anumite caracteristici precum rezistenta si asa mai departe.Mna, sper totusi sa gasesti ce doresti, de exemplu am vazut ca prin Bucuresti exista multi artizani care lucreaza cu argint, la preturi considerabile, ce-i drept.Ce vrei tu ar inseamna o comanda personalizata.Bafta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Aurul e cel mai bun, daca iei din ala cu surub simplu o sa coste 100-200 lei. Daca nu, alege inox

| Similion explică (pentru Furnicuta000):

Mulțumesc mult pentru răspuns, dar am o întrebare, când caut cercel inox, mii bagă în aceeași categorie cu oțelul inoxidabil și în engleză se scrie la fel, cum pot diferenția sau ceva, aur nu pr aș vrea deoarece sunt băiat și nu-mi place cum arată pe băieți

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Similion):

Da, inoxul e otel inoxidabil, adica un material care nu oxideaza, il poti steriliza si e sigur pentru cercei. Gandeste-te ca si instrumentele chirurgicale care se folosesc in sala de operatii sunt din inox. Si unele implanturi care se pun picior sau in alte parti ale corpului sunt din inox. Si in restaurante se folosesc ustensile si mese din inox, asa le cere protectia consumatorului. Deci inoxul e un material foarte sigur, singura problema e ca nu are o culoare spectaculoasa. Adica altfel straluceste un cercel din aur fata de unul din inox

| Dragobeta a răspuns:

Daca te stii cu alergii, nici inoxul nu e bun. Eu am purtat multi ani cercei de aur. Deci, urechea era vindecata. Cand am trecut la cercei din inox, imediat am facut infectie. Si nu se pune problema igienei.
Daca iti permiti cercei de aur, bine. Daca nu, poti purta cercei cu clips, fara a fi nevoie de gauri.