| Bloock a întrebat:

Salut, vreau sa slăbesc. Am 92kg si ar trebui sa mănânc 2900kcal pentru mentinere si 2400kcal sa slăbesc, dar problema e ca eu nu mănânc mai mult de 1800pe zi ca și fel. Ce sa fac? Dacă mănânc mai mult slăbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Https://www.calculator.net/calorie-calculator.html
Foloseste-l pentru a-ti face o idee cat de cat. Calculatorul pentru calorii si calculatul caloriilor nu iti iese, cu aceste metode, precis. Trebuie sa ai rabdare, sa faci alegeri sanatoase in privinta alimentatiei, ia-ti un deficit caloric nu mai mare de 500 de calorii. Si poate faci si ceva miscare, macar mers pe jos vreo 30-40 de minute de 3-4 ori pe saptamana, ar fi un inceput decent, zic eu.
Asa luat doar dupa kilograme imi este greu sa ma pronunt.

| AnastasiaK a răspuns:

Dacă mănânci atât și nu slăbești deja, înseamnă că ai greșit la calcule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de aici e gresit. Nu ai cum la 92kg sa mananci doar 1800kcal.

| badpanda a răspuns:

Pune pe altcineva sa-ti calculeze caloriile ca tu trisezi.

| RaduRobertRO a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa consumi mai mult decat mananci. Indiferent ca mananci putin si consumi putin sau mananci mult si consumi mult, diferenta se depune. Un articol interesant aici: https://bucuresteni.info/......raduiesti/