| LucianMusic a întrebat:

Am 92kg și vreau să ajung la 80kg. Am 15ani. Ce dietă îmi recomandati pentru slăbit dar dacă s-ar putea sa nu pierd masă musculară doar grăsime. Va rog ajutați-mă vreau sa slăbesc pana în julie. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Dimineata bei 2 litrii de apa (nu gazoasa! ), dupa care poti manca si altceva
- Mananci multa varza: ciorba, calita, etc, FARA paine
- Mananci mult iaurt, eventual amestecat cu cereale, musli
- Paine mananci maxim 3 x 50 grame/zi
- Poti manca carne rosie FARA grasime, peste, carne de pui fiert
- Mananci cat mai multe fructe si legume proaspete
- Nu mananci dulciuri!
- Alergi zilnic cel putin 2 Km
- Faci cat mai multe flotari si genoflexiuni, zilnic

| LucianMusic explică (pentru Bula):

În 3luni aș putea să ajung la 80?

| Bula a răspuns (pentru LucianMusic):

Da, daca te tii tare de ce am spus.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ca sa ajungi la greutatea ceruta ar trebui sa iti schimbi so dieta si modul de viata si atitudinea fata de mancare.

Asa cum a luat ani sa pui acumulezi, iti va lua maxim un an sa dai jos.

Oricum schimbarea dietei catre vegana cu adaos minim sau mai bine deloc de ulei de orice fel, o sa iti aduca doar beneficii.

Si bine-inteles eliminarea alimentelor ce contin zahar sau orice alta forma a lui si care este procesat: bomboane, ciocolata, sucuri, kfc, mcdonalds, etc.

| christall a răspuns:

Mergi la o sala care are instructor. Du-te si la un nutritionist care sa-ti faca un plan si sa-ti faca niste analize. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| CvdBobo1997 a răspuns:

Salut, fiecare de aici îți poate recomanda un anume tip de dietă mai mult sau mai puțin sănătoase, indicat ar fi sa consulți un medic nutriționist sa faci un set de analize pentru a vedea ce trebuie consumat într-o măsură mai mica sau chiar deloc, pana vei face treaba asta încearcă sa faci acasă exerciții de aerobic sau poți încerca să mergi la sala