| Luci3 a întrebat:

Acum 9 zile am suferit o intindere inghinala extinsa pana in partea de jos a coapsei sutand intr-o mingie de football puternic fara incalzire prealabila; muschiul a "facut trosc" si nu ma mai puteam misca de durere, stand intins pe jos.In primele 3 zile simteam durerea fara sa fortez piciorul, apoi in zilele 4-6 ma durea doar daca ridicam picorul, saream, fugeam si schopatam putin.In ziua 7 puteam sa fac exercitii cu ajutrul piciorului cum ar venii fandarile sau alergarea usoara dar uneori simteam o durere puternica; nu puteam sa sprintez, durandu-ma foarte rau.Acum in ultimele zile pot sa fac cam tot cu picorul dar cu dureri:la alergare usoara nu simt nimic decat daca ma opresc brusc sau daca ma aplec, la alte exercitii gen sarituri simt o durere medie iar la sprint simt o durere medie care persista, alergand schiopatat.Am nevoie rapida de vindecarea intinderii inghinale si cer sfaturi UTILE si NU DIN AUZITE, as aprecia foarte mult experienta unui sportiv/fost sportiv/om care a avut probleme asemanatoare.
Dau amarata aia de funda daca va satisface; bineinteles ca o dau cui merita...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielaMiky a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la doctor pentru a vedea clar care este situatia iar apoi in functie de diagnostic sa iei deciziile potrivite pentru ca de la o simpla intindere pot porni multe complicatii pe viitor mai ales daca practici fotbalul. Este posibil sa ai mereu dureri la efort sau pe perioade si asta nu e deloc placut pentru un sportiv happy

1 răspuns:
| Ildiz a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la doctor.