| aannoonniimmaa a întrebat:

Dau funda! ce as putea face ca sa iau in greutate? stiu ca majoritatea zic ca si-ar dori sa fie ca mine dar nu este asa..am 1,63 si 45 de kg...chiar nu stiu cum cantaresc atat ca arat de 40 kg...arat ca un copil de 10 ani la corp..si la incheieturile mainii mi se vad oasele..practic sunt foarte slaba. Ceva sfaturi ca ia iau in greutate? De mancat chiar mananc mult insa nu se pune? Poate fi pe baza de stres sau ceva emotional?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oPikaa a răspuns:

Pai...eu am 1, 45 si 40 kg., deci sa iti spun, inainte eu avem 27 de kg :O... avem o problm de sanatate, asa ca am tinut regim big grin Nu trebuie sa-ti faci griji ca ai 40 kg, mentine-ti greutate, nu e nimic ca sa-ti fac griji! Dar eu am luat in greutate luand mesele regulate!happy Adica la 8, la 12, la 16, 19 si 22 happy.Eu mananc de 5 ori pe zi. Exact la orele astea happy Si pot spune ca sunt si mai. Inca ceva ..Bei multa apa? straight face

| aannoonniimmaa explică (pentru oPikaa):

Da, beau multa apa

| oPikaa a răspuns (pentru aannoonniimmaa):

Zic sa te duci la un doctor...Eu am avut aceeasi problema, beam multa apa, scadeam mult in greutate, mi se face rau, si am fost la doctor, acum nu stiu daca este acelasi caz, dar totusi nu vreau sa te sperii, spune-le parintilor tai sa mergeti la un doctor, macar sa vezi daca ai ceva, sau nu!puppy dog eyes ...eu din pacate am avutsad si incearca si faza cu mesele regulatebig grin

| aannoonniimmaa explică (pentru oPikaa):

Chiar o sa incep de maine si o sa ma duc si la doctorul de famile sa vad..de obicei cand ma duceam la doctor cand eram mai mica mereu imi dadea vitamine de luat si degeabahappy

| oPikaa a răspuns (pentru aannoonniimmaa):

Da, daca tot te duci, macar sa faci si niste analize happy Sa fii sigura doar! happy

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Secretul luarii in greutate este simplu. In mare parte, grupele de mancaruri pe care le incluzi in meniu, in cadrul programului de castigare a masei musculare, sunt aceleasi pe care ai putea sa le servesti mereu, indiferent daca vrei sa slabesti, sa iei in greutate sau sa ti-o mentii, este nevoie sa consumi mai multe alimente. Chiar daca pare greu de crezut, aceasta este regula de aur intr-o dieta de ingrasare: sa mananci mai mult decat de obicei! Uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. Un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. Procedand astfel vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare. Si poti sa iei 9 vita.

| aannoonniimmaa explică (pentru EmaS):

Chiar mananc mai mult decat ar trebui sa mananc normal.Insa nu se pune.9 vita sunt vitamine?

| EmaS a răspuns (pentru aannoonniimmaa):

Da si sunt foarte bune. 9VITA TABLETE

Contine cele mai cunoscute vitamine din China, renumite in toata lumea. Contine vitaminele A, B1, B2, B6, C, D2, E, calciu. Constituie un aport suplimentar la dieta zilnica a persoanelor suprasolicitate.

Se bucura de atentie deosebita din partea sportivilor.

Vitaminele sunt necesare pentru functionarea metabolismului normal al organismului. Ele provin din alimente si nu pot fi produse prin procesele metabolice ale organismului. O alimentatie saraca in vitamine, o absorbtie insuficienta la nivelul tubului digestiv, sau perioadele in care nevoile organismului sunt crescute, cum ar fi sarcina sau alaptarea, pot cauza cu usurinta un deficit de vitamine.

9 Vita este un preparat vitaminic cu o compozitie echilibrata. Fiecare din componente are propria sa activitate fiziologica si activitati sinergice cu celelalte compoente.

Ca un supliment alimentar pentru adulti si copii, poate preveni si trata diverse stari patologice datorate deficitului de vitamine.

Este, de asemenea, un eficient supliment alimentar pentru persoanele care isi desfasoara activitatea in medii cu temperaturi extreme (foarte ridicate sau foarte scazute), si pentru cei care efectueaza eforturi fizice mari.

| Remus13 a răspuns:

Deci. Eu am un coleg in clasa are 14 ani, 1.60 si are 27 de kg. Tu iti faci probleme la 1.63 la 45 de kg? Eu zic sa-ti mentii greutatea dar daca doresti sa pui pe tine kilograme in plus. mananca si tu mai mult, dulciuri care sa continta kalorii.

| DonMecanico a răspuns:

Baga proteine in tine big grin

| Eidriana a răspuns:

Cunosc multe persoane ca si tine. Ai arderile mai mari si de aceea nu iei in greutate. Verisoara mea si-a luat shake de la herbalife si dupa fiecare masa a consumat si cate un shake. In doua saptamani s-a ingrasat vreo 5 kilograme. Shake-ul se poate lua si in loc de masa pentru cei care vor sa slabeasca.
Acuma daca alte sfaturi nu te ajuta eu zic ca ai putea incerca si asta. Succes.

| aannoonniimmaa explică (pentru Eidriana):

Cat costa acel shake?

| Eidriana a răspuns (pentru aannoonniimmaa):

Costa cam 135 de lei si cica iti ajunge pentru vreo 30+ de mese. Mai trebuie sa adaugi lapte sau ceva lichid.