| Platinumus a întrebat:

am citit pe net despre radiatiile emise de routere (wifi) si cele de la monitorul calculatorului, nu am inteles diferenta sau care sunt nocive si necesita masuri de protectie... poate ma lamuriti voi care/cum si cum te afecteaza mai exact. Mi se inacceptabil ca atatia oameni sa petreaca toata ziua la pc dar sa nu fie informati despre consecintele acestei poluari electro magnetice... Funda cine ma ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ishallhelpyou a răspuns:

Conform Wikipedia ce este pana in frecventa de 300GHz este considerat inofensiv, la ora actuala wireless-ul (routerul) functioneaza pe 2.4 GHz respectiv 5 GHz (modele mai noi)
Cat despre telefoane mobile, ele sunt mai problematice, desi functioneaza la o frecventa mai joasa (800 pentru GSM) le tinem cu noi, iar in miscare radiatiile emise sunt mult mai mari.

Cat despre monitoare, cele mai novice sunt cele CRT (tub catodic), ele emit radiatii ca orice alt dispozitiv eletronic din casa ta, dar cele cu CRT sunt cele mai periculoase, deoarece lumina vine din spatele tubului si ataca ochii, monitoarele moderne nu sunt asa de periculoare, deoarece lumina vine din laterale (LCD - LED).

Ca si bottomline, sunt 2 tipuri de radiatii, cele care iti fac rau si cele care exista, dar nu-ti fac rau :D

Gandeste-te ca inainte sa fie patentata/lansata o tehnologie noua, aceasta este testat amanuntit si indelungat pentru a vedea daca prezinta efecte nocive pentru oameni/animale/natura etc.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_electronic_devices_and_health
http://superuser.com/questions/274253/how-much-radiation-do-computers-emit

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poluarea electromagnetica este o mare baliverna scornita de capete patrate. Monitoarele cu tub catodic produceau intr-adevar o doza foarte mica de raze X, dar cele cu LED-uri sau LCD-uri nu produc asa ceva.

Cat despre radiatia routerului si problemele de sanatate este echivalent cu a spune ca prin a face pipi pe Sala Palatului risti sa darami cladirea.

| K0sti a răspuns:

Studiaza si o sa intelegi! Daca vrei raspunsuri ca cele pe care le-ai primit, nu o sa intelegi nimic! Ai cap, foloseste-l!

| doctorandus a răspuns (pentru K0sti):

Hipersensibilitatea electromagnetica se trateaza cu antipsihotice.

| Oana92 a răspuns:

Daca te iei dupa tot ce scrie pe net legat de radiatii, e-uri, medicamente si extraterestii vei realiza ca respiratul in sine e daunator...