| mb1996b a întrebat:

Am luat antibiotice prescrise de medic pentru cistita timp de 7 zile, dar trebuia sa le iau pe 10 zile dar am incetat sa le iau deci in a 8 zi din cauza ca ma simteam rau,dureri de stomac, ameteli, dureri de inima.
Acum ca au trecut 3 zile de cand nu le iau, ar trebui sa continui din nou sa le iau atit cit sa completez durata pentru care trebuia sa le iau sau am facut rau ca am intrerupt administrarea lor?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. In mod normal, in momentul in care un tratament nu da roade sau din potriva, trebuie anuntat medicul care te are sub observatie. Tratamentele cu antibiotic se fac in general in decursul a 5, 7, 10 sau mai multe zile daca este necesar. Tie ti-a fost recomandata o cura de 10 zile. Era bine daca nu intrerupeai tratamentul. Poti lua acele doze care nu le-ai luat la momentul potrivit. Iti recomand sa iei totusi legatura cu medicul curant pentru un eventual control.

| mb1996b explică (pentru iulian1302):

Ok,multumesc,deci pot sa le iau pe alea ramase mai departe daca am intrerupt cu 'doua zile'?
Ps : (gresisem cu calculatul zilelor).

Si inca ceva : mentionez ca nu mi-a prescris doar antibiotice, ci si careva picaturi de luat, luminari, si inca un tip de pastile pe care trebuie sa le iau pe 30 zile.

Dar ma ingrijoreaza anume intrebarea cu ''antibioticele''; ce fac mai departe, le iau totusi pe alea care nu le-am luat, ca sa completez durata tratamentului cu ele chiar daca nu au dat rezultate in urma celor 8 zile in care le-am luat?!
Multumesc frumos.

| iulian1302 a răspuns (pentru mb1996b):

Stii exact ca de la antibiotice ai avut acele simptome? Si da, ia restul pastilelor ramase. Nu uita sa mergi la control!

| iulian1302 a răspuns (pentru mb1996b):

Ce antibiotice ai luat? Nolicin sau Ciprofloxacin cumva?

| mb1996b explică (pentru iulian1302):

Nu sunt ''foarte'' sigura ca anume ele imi fac rau, dar iata acum ca iau mai departe celelalte pastile si tot ce am scris mai sus, nu mai am acele simptome negative de care ziceam.

Am luat Orcipol 500 mg; 2 pastile pe zi, la 9 si la 18:00.

| iulian1302 a răspuns (pentru mb1996b):

Orcipol este tot Ciprofloxacin doar ca sub o alta denumire. De ce il luai la ora 18? Antibioticul se ia fie la 6, 8, 12 sau 24 ore! Daca il iei la ora 9 dimineata atunci seara il iei la ora 21!

| mb1996b explică (pentru iulian1302):

Ok.
îl luam la 9 si 18:00, pentru ca asa mi-a zis farmacista., pentru ca luam totodata si celelalte : picaturile la 9, la 14:00, si 18:00 adica de 3 ori pe zi cate 10 picaturi de fiecare data, apoi la 16:00 luam celalalt tip de pastile cate 1 pe zi., si luminari inainte de culcare.

Ps: medicul nu mentionase ca trebuie sa le iau la acel interval de timp; scrisese doar ca 1 pastila de 2 ori pe zi dupa mese;

| iulian1302 a răspuns (pentru mb1996b):

Orice antibiotic se ia la ore regulate asa cum am spus si mai sus!

| mb1996b explică (pentru iulian1302):

Ok,am inteles.Nu stiam.
Si ce fac acum? (

| iulian1302 a răspuns (pentru mb1996b):

Iei in continuare medicamentele ramase. Dupa terminarea tratamentului vei merge la control!

| mb1996b explică (pentru iulian1302):

Ok,multumesc! ))

| iulian1302 a răspuns (pentru mb1996b):

Nu ai pentru ce!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu le mai poti relua. Ai facut foarte rau ca le-ai intrerupt, daca ai facut-o dupa ureche. Trebuie sa mergi inapoi la medic, sa faci analize de urina si, daca infectia nu s-a vindecat, vei primi un nou tratament (alte antibiotice, fiindca cele pe care le-ai luat aiurea si-au pierdut eficacitatea si nu le mai poti lua niciodata)

| Samariteanul a răspuns:

Doamne,voi astia care tineti socoteala pastilelor o sa muriti intr-o zi...scuza-ma ca zic asta, dar asa e. Uite, cand era mai mica bunica-mea era sa moara pentru ca un medic i-a spus sa ia nu stiu cate zile anumite pastile si o faceau sa se simta rau.A aruncat pastilele, nu s-a mai dus la medic si a inceput sa bea ceai specific acelei boli.Recunsc ca a baut 2kg de ceai pe zi, dar a trait, ceea ce n-ar fi reusit cu ajutorul pastilelor.Acum are 85 de ani si inca traieste cu 1 kg de ceai pe zi pentru ca stie cee e sanatos.Acum,in cazul tau nu o sa mori, dar prostiile alea iti vor face foarte rau, mai ales chestiia aia cu :''sa-ti iei pastila 7 zile la rand''. Crezi ce vrei, insa e o prostie.

| iulian1302 a răspuns (pentru Samariteanul):

Buna. Scuze ca intervin! Nu poti compara vremurile pe cand traiau bunicii nostri cu vremurile actuale. Ei aveau imunitatea altfel formata, nu erau atat de "sensibili" la infectii, virusii nu erau "dotati" cu o putere de infectare asa de mare precum au in ziua de astazi datorita faptului ca ei si-au modificat gena in timp. Din acest motiv, tratamentele naturiste nu prea isi mai fac efectul in ziua de astazi. Exista fel si fel de medicamente pentru diferite afectiuni; daca un anumit tratament agraveaza boala atunci exista alte medicamente care pot fi incercate. Nu la toti oamenii foloseste un anumit medicament. Si da, tratamentele trebuie luate constant si fara intreruperi ( asta daca vrei sa actioneze in mod direct si rapid ).

| mb1996b explică (pentru Samariteanul):

Da,stiu ca tratamentele naturale sunt mai potrivite, dar am incercat ceaiuri si bai de sezut cu plante si nu mi-au ajutat.)