| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare
Acum o luna am facut niste analize si am descoperit ca am o infectie la stomac pe care am tratat-o cu antibiotice, o perioada m-am simtit bine dar dupa un timp am inceput sa fac atacuri de panica si am avut arsuri la stomac. Timp de 2 saptamani cand am inceput sa ma linistesc nu am mai avut dureri dar acum am inceput sa am iar(arsuri, senzatie de plin) si am fost cu proba de scaun la medic si mi s-a spus ca am scapat de infectie.Sa fie oare ulcer s-au este din cauza stresului, anxietatii?
Intrebarea este adresata celor care au trecut prin situatie s-au ma pot ajuta cu un sfat.(eu oricum o sa merg maine la medic, doar ca sunt foarte ingriorata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca te duci la un doctor alege un nutritionist, e posibil ca sub influenta antibioticelor sa se fi distrus flora intestinala. Digestia nu se mai face corect. Iti vor spune ei cum sa procedezi.

| Annnonimm a răspuns:

Intr-adevar doctorul mi-a spus ca antibioticele sunt destul de puternice si greseala mea este ca nu am luat dupa un pansament gastric.Va Multumesc!

| MirelaNicoleta a răspuns:

Posibil ca antibioticele pe care tu le luai sa fii fost mult prea puternice pentru stomacul tau. Era bine daca luai in acelasi timp cu ele pansament gastric :ex Omez, Ranitidina, etc.
Am avut anul trecut o operatie si luam antibiotic, calmant si pansament gastric.

| PDora a răspuns:

Dupa un tratament cu antibiotice stomacul va avea mult de suferit. Antibioticele distrug flora intestinala, iar refacerea este de durata. Alimentatia este printre cei mai importanti factori care ajuta la refacerea florei intestinale. Atentie deci ce mananci si ce bei. Trebuie evitate alimentele procesate din comert, alimentatia gen fast-food, carnea in exces Se recomanda o alimentatie bazata in principal pe legume si cereale. Trebuie eliminate sucurile, orice alta bautura din comert. Alimentele consumate trebuie sa fie preponderent alcaline, la fel si apa. Se gaseste in comert apa alcalina, este apa cu ph mai mare de 7. Apa alcalina aduce multe beneficii pentru sanatate, creaza un mediu alcalin in organism care impiedica formarea multor boli. Eu am urmat o cura cu apa alcalina Calipso si mi-am rezolvat problemele pe care le aveam la stomac