| Kastelano90 a întrebat:

Salutare tuturor! Am si eu urmatoarea intrebare: daca nu am platit la Casa de Asigurari de Sanatate contributia dupa ce mi-a expirat valabilitatea adeverintei de asigurat de 9 luni, urmez aceleasi proceduri ca si inainte, sa platesc cu 6 luni in urma sau platesc incepand din oricare luna doresc? De ex. : in 31 martie 2015 a expirat valabilitatea si de atunci au trecut 9 luni si suntem in ianuarie 2016 Pot continua sa platesc din ianuarie sau trebuie sa platesc si lunile ramase in urma? Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te incadrezi in categoriile de asigurati prin efectul legii, asigurati in baza unui contract de munca, etc atunci trebuie sa inchei un contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate si platesti numai de la incheierea contractului, nu trebuie sa platesti pe perioada anterioara.