| AdelaAdela99 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutorul vostru
Acum putin timp am realizat ca am luat paduchisad
M am tratat cu Parasidose,am urmat instructiunile, a fost totul bine paba dupa o saptamana au reaparut
Nu stiu ce sa fac, am un par cret lung si foarte des si imi este chiar teama ca nu mai scapsad
Ce solutii si ce produse imi recomandati?
Dau fundita sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Foloseste placa pentru indreptarea parului si o pui pe mama ta sa iti scoata ouale dun par!
Poti folosi otet cu sare/ori gaz.
Foloseste un pieptan de os (des) pentru eliminarea parazitilor.
Dar daca nu te ajuta mama/sora, degeaba te chinui.
Spala/opareste lenjeria.
O seara buna happy

| seth2016 a răspuns (pentru caramela):

@AdelaAdela99

rolling on the floor Nu folosi otet, sare si gaz. Dumnezeule, sampoanele din farmacii sunt foarte eficiente. In mod normal dispar dupa prima spalare, cf. instructiunilor. Asta nu inseamna ca nu te poti infecta din nou cu paduchi dupa cateva zile.

@caramela

Paduchele de cap traieste pe cap (Pediculus humanus capitis). Paduchele de corp (Pediculus humanus corporis) traieste pe corp, pe haine si in lenjerie. Depune oua pe haine si pe lenjeria de pat.

Si i-ai uitat pe aia din zona pubiana (Pthirus pubis).

| caramela a răspuns (pentru seth2016):

Bunahappy
Sunt trecuta de prima tinerete, iar in acele vremuri, crezi ca se gasea solutii la farmacii? cu ce crezi ca scapa lumea de paduchi? fiecare este liber sa citeasca, dar nu este obligat sa si puna in practica!
Dar sunt trucurui care in trecut au dat randament.
O zi buna happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru seth2016):

Tu crezi ca in mediul rural a auzit prea multa lume, sau foloseste cineva sampoane si produse farmaceutice? Solutia propusa de d-na caramela este una foarte eficienta care este folosita si are rezultate foarte bune din cele mai vechi timpuri. Te poti informa mai corect si sa admiti ca ai gresit. Cel putin in privinta celor spusesi prezentate de d-na caramela. In rest sa auzim numai debine.

| CuriousStuff a răspuns (pentru caramela):

Se da si foc la gaz, sau doar il pui acolo? (Gluma)
Problema cu ce ai zis tu este ca ai zis "foloseste" si atat. Cum, nu ai mai zis. De aceea mai bine e sa recomanzi ceva care are si instructiuni. Nu zic ca Adela ar fi acea persoana, dar daca ii zici unui om "foloseste otet" poate intelege ca trebuie sa bea otet... Nu zic ca nu e eficient, habar n-am, dar ar trebui niste informatii putin putin mai detalitate atunci cand se recomanda leacuri babesti.
Sper ca nu am jignit/ofensat pe nimeni.

Daca mai raspund vreo 2-3 persoane la intrebarea asta, a raspuns toata elita TPU. laughing Bravo baieti (si fete).

| seth2016 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, da. Era mai bine inainte. Lumea era mai putin complexa si nu erau atatia depasiti de vremuri.

| caramela a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am vazut multe la viata mea si stiu ca a dat si randament ceea ce am scris, nu raspund in dorul leli si nici pentru fundita!
Se foloseste precum samponul...
Apoi stai acoperit si te speli, dar trebuie cineva sa iti scoata ouale din par si sa oparesti toata lenjeria si hainele.

| Lola05 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Dacă dai și foc la gaz scapi 100% de ei laughing)) Chiar din prima!

| CuriousStuff a răspuns:

L-ai folosit exact conform instructiunilor? Pentru ca se pare ca a functionat bine iar apoi ceva s-a intamplat. Probabil au ramas niste oua din care au iesit altii. Nu stiu exact cum functioneaza tratamentul dar banuiesc ca si dupa ce nu mai vezi paduchi trebuie sa il mai continui cateva zile.
Unele produse pentru paraziti vin si cu un piaptan cu care sa scapi de ouale prinse in par, a avut? L-ai folosit? (Credit to Seth)

| Lola05 a răspuns:

Îți recomand exact ce a spus și caramela. Îți îndrepți părul și cineva din familie care are ochi buni și răbdare trebuie să te "pigulească" bine de ouăle de păduchi. Pe părul închis la culoare se văd mai bine, sper pentru binele tău că nu ai păr blond laughing)
Spală-te în prealabil cu șampon Paranix. Asta am folosit când nepoțeii mei au avut păduchi. Paranix nu are substanțe toxice în el, pur și simplu deshidratează păduchii și ouăle lor, doar că ouăle rămân în continuare lipite de firul de păr și trebuie curățate. Un pieptene de os ajută mult, pentru că împinge ouăle mai spre exterior și se văd mai ușor.
După ce te speli deci cu Paranix (e un șampon ca un ulei care se plică pe păr și se stă așa nu știu cât timp - scrie în prospect - apoi când dai cu apă face spumă), usuci părul bine, îl îndrepți cu placa, apoi cu pieptenele de os și ajutorul mamei scoți ouăle din păr. Sunt prinse foarte bine, de aia e nevoie de cineva cu răbdare multă. În special vei găsi ouă la tâmple și la ceafă, cam acolo își fac păduchii de cap.
După 1 săptămână repeți figura, pentru că mai pot rămâne ouă care nu s-au distrus în timpul tratamentului. O nouă sesiune de "pigulire" e necesară. La nevoie, mai repeți și peste 2 săptămâni. Chiar recomand, că părul des e mai greu de "despăduchit".
E bine ca toată familia să se spele cu Paranix. Spălați la temperatură mare și lenjeria și hainele, ca să moară "dușmanii". Când au avut nepoțeii ne-am spălat și noi cu Paranix, pentru că am stat în casă cu ei, am dormit pe pernă cu ei, până să observăm "dihăniile" din capul lor. Eu nu am luat (din fericire, că și eu am păr luuung și des!), dar soțul meu da laughing) așa că am mai avut de curățat și capul lui de păduchi.
Eu am avut păduchi în 2004, luați din spitalbatting eyelashes când nu erau atâtea minuni în farmacii și a mers faza cu oțetul și pigulitul. Am scăpat de ei rapid.
Spor la treabă!
PS: gazul e bun, îi omoară mai bine ca alte prostii "moderne", face bine și împotriva căderii părului, numai că se găsește mai greu și puteeeee! Pentru ăia care s-au modernizat prea mult țin să precizez că există șampoane și loțiuni cu gaz în comerț împotriva căderii părului.