| t030r a întrebat:

Salutare. Am o saptamana de cand nu mai am miros si gust(am foarte putin gust) si miros zero. Am facut testul covid si e negativ. Am fost putin racit in aceasta perioada, am luat nurofen, paracetamol sinus, Bixtonim etc si e tot la fel, miros zero si gust foarte putin. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

As incepe prin a te intreba daca ai facut testul covid cel de 150 de lei sau pe cel mai scump de 300 de lei?
Dupa aceea daca l-ai facut pe cel de 300 de lei si a iesit negativ, inseamna ca chiar o raceala este, ar trebui sa mergi la medicul de familie sa iti prescrie o reteta pentru raceala si nu sa mai iei de la farmacie, poate fi viroza adica raceala data de un virus sau una bacteriana si atunci va fi nevoie de antibiotic, dar toate astea releva tot din niste simptome cat si analize zic.
Daca ai facut testul mai ieftin l-as repeta stiu ca ai sa pierzi 300 de lei sa vezi daca nu cumva este chiar covid.
Sa speram ca nu este ci o raceala.
Multi am uitat si panicati acum de pandemia mondiala ca si raceala ne lasa fara miros pentru ca ne infunda nasul! Dar asta este aici s-a ajuns nu avem ce face.
Din pacate exista foarte multi inconstienti care nu au deloc miros si gust si nu isi fac testul ci asteapta taranii obositi sa infecteze si pe altii stiind ei nu stiu de unde ca in 2 saptamani o sa le treca, dar daca tine 1 luna. SI uite asa creste numarul de imbolnaviri.
Nu pot sa nu salut initiativa ta de a-ti face testul!