| Ghighi_Ghighi_2000 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare..cat de curand am fost operat la picior fiindca am avut glezna rupta si tibia, ma rog cel putin asa am inteles.
La externare doctorul mi-a spus sa fac un tratament cat stau acasa si anume niste injectii de anticoagulare a sangelui..ttebuie sa i au una pe zi.ei, totul a mers frumos cu injectiile pana cand nu a putut intr-o zi sa imi pot face deoarece nu am gasit o asistenta sa vina, am ales sa ma duc direct la spital sa imi faca, dar cand mi-a facut injectia doamna asistenta a uitat sa scoata bula de aer din seringa, pot sa zic ca mi-a bagat si putin aer, mi-a spus sa nu ma sperii ca nu este o injectie in vena, ce i drept nici nu e facuta in vena, dar nici asistenta nu prea era sigura vedeam pe fata ei ca era putin speriata..intrebarea mea este se poate intampla ceva din cauza acestei bule de aer? Am facut injectia in umar si am simtit ceva la urma, ma cam doare putin gatul de parca as fi dormit rau. daca cumva ati patit sau este ceva de prevenit va rog sa imi spuneti, ca stau putin cam cu frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o injectie subcutamnata sau intramusculara, deci nu este absolut nici o problema daca a existat o bula de aer. Banuiesc ca asistenta era speriata de reactia ta, evident ca stia ca nu exista absolut nici un risc. NU ai nici un motiv as iti fie frica si, cu siguranta, durerea, nu are absolut nici o legatura cu injectia

| Ghighi_Ghighi_2000 explică (pentru Brigaela):

Macar m-am mai linistit, multumesc frumos!

| Brigaela a răspuns (pentru Ghighi_Ghighi_2000):

Poti sta perfect linistit, nu ti se va intampla absolut nimic