| danni21 a întrebat:

Am tot cautat pe internet despre niste analize.
De exemplu la Chlamydia sunt analizele asa:
Chlamydia IgG si Chlamydia IgM.
Eu nu inteleg ce inseamna IgG sau IgM.
Pe scurt vreau sa imi fac niste analize da nu stiu la ce se refera igg sau igm. Sa zicem ca eu am contactat o boala sexuala acum 5 luni. Eu acum ce trebuie sa fac IgG sau IgM? Si de ce IgG sau de ce IgM. Va rog sa imi explicati chiar vreau sa stiu! Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

IgG sunt imunoglobuline G, anticorpi de faza cronica (arata ca ai o infectie mai veche, fara sa-ti spuna daca este vindecata sau inca activa). IgM sunt imunoglobulinele M, reactivi de faza acuta, care iti arata daca ai o infectie activa. trebuie, e vident, sa faci ambele imunoglobuline, dar recomandate de medicul tau curant (si interpretate de acesta). Nu este genul de investigatie despre care sa-ti dai cu parerea daca nu ai studii medicale.

2 răspunsuri:
| petre059 a răspuns:

E greu de explicat asa dar intra pe google si scrie asa, boli sexuale IgG apoi IgM, ai de citit mult.In functie de ce ai tu compara cu ce citesti acolo. Oricum tot la doctor trebuie sa mergi.

| Meheツ a răspuns:

In locul tau as face si IgA si IgE, adica tot setul de imuno.dar dupa cum spunea o colega mai sus, numai un medic ginecolog iti poate recoamnda ce sa faci si cand, depinde de tipul de afectare, mai multe criterii.