| Nicole8 a întrebat:

Cine imi poate spune ce inseamna societate capitalista? Am cautat pe internet, dar nu prea inteleg la ce se refera. Multumesc!

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Se refera la banul pe primul loc, iar omul doar o cifra intr-o statistica. Restul sint povesti de prezentat cac&tul intr-o forma vandabila.

| Radu284 a răspuns:

In principiu, o societate capitalista este o societate fara foarte multe reguli si restrictii economice, bazata pe conceptul de free market (adica piata libera).

SUA, de exemplu, este o societate capitalista (inca), deoarece angajatorii nu au atatea restrictii cum au in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ceva mult mai amplu, despre capitalismul salbatec.care duce spre globalizare si decadere a rasei omenesti daca nu si la exterminarea ei.https://www.facebook.com/trebuievazut/videos/939950626066234/?pnref=story

| Dintrebare a răspuns:

Este o societate in care economia se bazeaza mai mult pe propritarii privati. Adica banii care circula sunt ai unor firme private. Iar asta stimuleaza concurenta. Spre deosebire de societatea socialista unde productia (banii) sunt sub controlul statului (adica proprietatile sunt ale intregii comunitati). In mare cam asta e explicatia. Apoi, evident ca fiecare forma de guvernare are mai multe subcategorii (unele la extrema)