| Nicu3000 a întrebat:

Salutare! Am un unchi (60 de ani, înălțime - 1, 70 m, greutate - 100 kg) care a făcut AVC și de atunci nu mai poate să meargă, stă la pat de vreo 3 luni. Mă gândesc că greutatea e o mare problemă, că trebuie să slăbească destul de mult pentru a-și reveni, voi ce credeți? Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Bună! 2 mese pe zi, sănătoase și mai multe lichide va mai slăbi însă trebuie recuperare medicală, altfel va rămâne o legumă și asta aduce după sine alte probleme de sănătate. Dacă poți, fă-i cu el gimnastică pasivă, adică în pat! Totuși la recuperare are un plan adaptat lui și își va reveni sigur! Atenție mare dacă este mereu în pat fiindcă cu timpul apare escara. Masează cu cremă cu vit. E și A (se prepară la farmacie!) întregul corp și mobilizare pe toate părțile. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Avc-ul nu cred ca tine neapărat de greutatea omului.El nu se mai poate mișcă pentru ca a paralizat în urma atacului cerebral ce ia afectat partea din creier ce se ocupa cu mișcarea membrelor, reacție, reflex.

Stai liniștit ca stand leguma va slabi de se va îmbolnăvi mai rău.

| Nicu3000 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc de răspuns, problema e că nu vrea să țină regim, greutatea a rămas la fel, o să se chinuie mătușă -mea cu el.

| Freya1 a răspuns (pentru Nicu3000):

O sa slăbească el cu timpul ca o data ce ești bolnav nu îți mai priește mâncarea.Da pote își revine pana la urma.