| blueone a întrebat:

As dori sa pun cateva intrebari legate de tasarea vertebrelor. Prin ce se manifesta aceasta tasare a lor si care sunt cauzele si simptomele? Am inteles ca daca faci forta se poate intampla, este adevarat? ( bineinteles, nu ridic greutati, dar sunt curios)Si pentru a se tasa, trebuie facuta forta in mod fregvent sau poate aparea din prima in caz ca se foloseste spatele prea mult?
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se manifesta prin dureri la nivelul coloanei vertebrale, iradiate pe membrele inferioare sau superioare, cu amorteli in membrele respective si, eventual, probleme motorii. Se poate asocia (in functie de localizare) cu tulburari de transpiratie (in sensul scaderii ei), de vascularizare (zone reci, cu circulatie proasta, aparute din senin) si cu incotinenta a sfincterelor (te scapi pe tine). Oricum, manifestarile incep lent si progreseaza pe masura ce imbatranesti.
Se poate intampla daca ridici greutati, la femeile insarcinate cu feti mari, daca cazi in picioare sau in fund de la inaltime. Poate aparea daca ridici greutati prea mari, pe care musculatura paravertebrala nu le poate sustine, fie ca le ridici o data, fie ca ridici de mai multe ori. Secretul sa nu apara este sa-ti intaresti foarte mult musculatura spatelui inainte de a ridica grutati. Adica intelept ar fi sa faci 1-2 ani gimnastica intensiv si apoi sa incepi sa aci forta, continuand u gimnastica zilnic.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vertebrele tasate fortat se pot datora sporturilor violente sau cele care duc la accidente, o masa osoasa precara duce la tasarea vertebrelor, lipsa calciului, statul in banca birou, in pizitii incomode, sofatul si mai sunt cauze. Se simte cand vertebrele sunt tasate majoritatea strang nervii intre ele si atunci apar disconforturi gen amortezi semiparalizii daca este mai grav, ameteli daca este in zona cervicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vertebra tasata tratament?